شروع کسب و کار بدون خستگی و استرس

1397/09/29

چطور برای رفع خستگی آماه شویم؟

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد:

  • چرا شروع یک کسب و کار می تواند استرس زا باشد؟
  • چرا مقابله کردن با استرس و خستگی هنگام شروع کسب و کار اهمیت دارد؟
  • چگونه به جنگ خستگی ها برویم؟

فرض می کنیم دوست شما می خواهد در 6 ماهه آینده به یک جشن مهم برود. برای اینکه به بهترین شکل و فرم برسد از حالا شروع به ورزش کردن می کند. با توجه به اینکه نیاز به حمایت روحی دارد از شما نیز می خواهد تا به او ملحق شوید. در ادامه شما قبول می کنید و به همراه او که هیجان زده و سرشار از انرژی است در اولین روز به باشگاه می روید.

او مطمئن نیست که می خواهد از کجا و چگونه شروع کند و به نوعی شما را مربی شخصی خود می داند و از شما سؤال می پرسد و پیشنهاد می خواهد. در این صورت چه برنامه ای برای دوستانتان در نظر می گیرید؟ یک برنامه ی سنگین که فردای آن روز حتی قادر به بلند شدن از تخت نباشد یا برنامه ای آرام و تدریجی که در طول زمان بیشترین تأثیر را داشته باشد؟ درست است برنامه ی آرام و تدریجی کلید موفقیت است.

مراقب باشید اگر هنگام شروع کسب و کارتان نتوانید با سرعت متعادل پیش بروید، بیش از حد خسته خواهید شد و روزی می رسد که دیگر قادر نیستید به طور مؤثر در مورد کسب و کارتان عملی را انجام دهید. حتما باید در مورد ایده ی کارتان به خوبی فکر کنید.

سرمایه گذاری، بودجه بندی، هزینه ها، فروش، بازاریابی و… . جزء به جزء در مورد همه ی موارد به خوبی فکر کنید. مهم تر از همه اینکه کسب و کار جدید شما قطعا به علایق و رویاهایتان عمیقا گره خورده است و موفقیت یا شکست آن تأثیر زیادی روی شما خواهد گذاشت. پس بسیار ریزبینانه عمل کنید و در این مورد نگران نباشید؛ زیرا راههایی وجود دارند که شما می توانید با کمک آنها به استرس ناشی از وابستگی کسب و کار به احساساتتان غلبه کنید و حتی خود را مثبت تر و پر انرژی تر احساس کنید.

 

اقدامات لازم برای کاهش استرس شروع کسب و کار

اولین قدم این است تا اطمینان حاصل کنید مردم نیز مانند خودتان قادر به درک کسب و کارتان هستند. اجازه دهید دوستان و فامیل، شما را برای کاری که انجام می دهید تشویق کنند و با آنها از علایقتان صحبت کنید. در قدم بعدی می توانید به آنها در مورد اینکه هر روز چه کاری در مورد بیزینستان انجام دهید بگویید و آنها را از تأثیرات مثبتش بر روی خودتان آگاه کنید.

برای مثال فلورا به خانواده و دوستانش گفته که عاشق هنر است و پس از آن فعالیت های مختلف خودش را به خانواده اطلاع می دهد. اینکه صبح زود برای صحبت کردن با واسطه های یک گالری بین المللی از خواب بیدار شده و پس از آن تا 9 شب مشغول به کار بوده است. در حقیقت وقتی خانواده ی فلورا از کارهای او با خبر باشند برای آنها آسان تر است که از او حمایت کنند و در مقابل، فلورا نیز احساس تنهایی نمی کند و می داند دوستانی در این راه دارد که می تواند عمیقا به آنها اعتماد کند.

استراحت کنید

راه دیگری که برای رفع خستگی به شما پیشنهاد می کنیم استراحت های کوتاه است. این راه شاید خیلی معمولی و بدیهی به نظر رسد اما صاحبان بیزینس اغلب خودشان را با کار 24 ساعته 7 روز در هفته بسیار خسته می کنند. برای استراحت در هفته ماه و سال برنامه داشته باشید تا عقب بنشینید استراحت کنید دوباره شارژ شوید و برگردید. توجه کنید منظورمان از تعطیلات یک مسافرت لوکس با غواصی در کنار دلفین ها که هزینه ی زیادی دارد نیست! تعطیلات یعنی کاری را انجام دهید که شما را از فضای کاریتان دور می کند و به مغزتان می دهید. این کار را می توانید به روش خودتان انجام دهید و خودتان را درگیر هزینه ها نکنید.

از ساده ترین و تأثیر گذارترین کارها این است که می توانید در روز یک ساعتی را به خوردن غذای مورد علاقه تان یا کتاب خواندن اختصاص دهید یا برای دیدن یک فیلم در ماه برنامه ریزی کنید. هنگامی که بعد از استراحت به کار برمیگردید، انرژی و اشتیاق بیشتری را احساس خواهید کرد. همچنین می توانید با کمک سایت هایی مانند smallgiants.org حمایت مالکان کسب و کار های کوچک دیگر را نیز داشته باشید و از تجربیاتشان استفاده کنید.

نظم داشته باشید

منظم بودن فاکتوری است که بار زیادی را از دوشتان خواهد برداشت. اطلاعات مهم در مورد کسب و کارتان را بنویسید. بودجه و هزینه ها را ثبت و ضبط کنید، ایمیل هایتان را مرتب کنید و از سیستم مدیریت ارتباط با مشتری استفاده کنید. نترسید و تصور نکنید که احتیاج دارید تمامی این کارها را به صورت دستی انجام دهید. ابزارهای مختلفی برای کمک به منظم تر بودن شما مانند Quickbooks وجود دارند. Quickbooks به صورت اتوماتیک فروش و هزینه های شما را ثبت می کند. حتی می توانید قدم هایی برای تحت نظر داشتن فعالیت های روزانه تان بردارید. یک برنامه ی انعطاف پذیر برای هفته ی خود داشته باشید تا بتوانید با صرف زمان مناسب به هدف های روزانه و هفتگی خود برسید.

زمان بندی کنید

به جای اینکه به دنبال وقت مناسب برای انجام کاری بگردید یک وقت مشخص برای آن تعیین کنید. به عنوان مثال به خود بگویید چهارشنبه ساعت 4 حتما آن را انجام می دهم. همچنین فرآیند را توسعه دهید و تمامی کارهایی که باید انجام دهید تا از برنامه ای که مشخص کرده اید عقب نمانید بنویسید. به عنوان مثال برای ایمیل هایی که قرار است بفرستید قالب تهیه کنید.

در این صورت کارتان را از پایه شروع نمی کنید و سریعتر پیش می روید. در صورتی که با دیگران کار می کنید از محول کردن کارهایتان به آنها نترسید و در صورتی که از درست انجام نشدن کارها توسط دیگران وحشت دارید روند اجرایی کار را برای آنها بنویسید و در آخر “نه” گفتن را یاد بگیرید. شما قادر نیستید به کارهای زیادی همزمان رسیدگی کنید پس به کارهایی که برایشان زمانی ندارید نه بگویید تا بتوانید به کار خودتان رسیدگی کنید.

بسیار خب حالا یک استراحت کوچک به خودتان بدهید و خوشحال باشید که امروز دقایقی از روزتان را صرف یادگیری مطالبی کردید که باعث می شود روحیه تان را مثبت و پرانرژی نگه دارید.