تناسب محصول با بازار و اهمیت آن برای استارت آپ

1397/09/29

اطمینان از وجود تقاضاء قبل از تولید محصول

در این مقاله قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

 • تناسب محصول با بازار (Product-Market Fit) چیست؟
 • چرا برای کسب و کار من اهمیت دارد؟
 • چطور می توانیم به آن دست پیدا کنیم؟

می دانید بدترین تصمیمی که در حوزه بازاریابی می توان گرفت چیست؟ تولید محصولی که هیچ کس به آن نیاز ندارد. تصور کنید کسب و کار خیالی Nice-Ice برف را به بستنی خوشمزه و رنگارنگ تبدیل می کند! این شرکت نیاز به منطقه ای دارد که اغلب در آنجا برف ببارد بنابراین مشتریانی را هدف قرار می دهد که در آب و هوای سرد زندگی می کنند. ولی آیا Nice-Ice در مورد اینکه ساکنان این ناحیه به این نوع بستنی علاقه مند هستند نیز فکر کرده است؟ آیا آنها مطمئن هستند که ساکنان مناطق سردسیر علاقه مند به محصولات یخی و سرد هستند؟ آیا این شرکت می تواند صرفاً بنا به شرایط آب و هوا برای تولید محصول اکتفا کند؟

قطعا پاسخ تمامی سوالات بالا نه است! محصولات Nice-Ice در معرض خطر مناسب نبودن قرار دارند. در اینجا با یک اصلاح به نام Product-Market Fit یا PMF سر و کار داریم.

این مسئله به شدت اهمیت دارد و به حدی مؤثر است که ممکن است با وجود بهترین تیم و بهترین محصول اما با رعایت نکردن این فاکتور، محصولتان نیازهای بازار را برآورده نکرده و شکست استارتاپ را رقم بزنید. پس به این نتیجه می رسیم که PMF یا تناسب محصول با بازار چیزی است که باید قبل از صرف مقدار زیادی پول برای ساخت محصول به آن رسیدگی کنید. اما شاید اکنون که این مقاله را می خوانید محصولتان را ساخته باشید، در این صورت باید چه کار کرد؟

سنجش میزان تناسب محصول بازار

خب، کاملا آسان است؛ با توجه به موارد زیر باید متوجه شوید که آیا محصول شما مناسب بازار است یا خیر؟ در صورتی که این اتفاق به درستی برای محصول شما رخ داده باشد و محصول شما مناسب بازار باشد نشانه های زیر را در کسب و کار خود مشاهده خواهید کرد:

 • محصولتان به خوبی فروش می رود.
 • نام محصولتان دهان به دهان می چرخد.
 • درآمدتان رو به افزایش است.
 • نیاز به تعداد کارمندان بیشتری احساس می کنید و در حال استخدام نیروی جدید هستید.
 • برای جذب مشتریان جدید نیازی به تبلیغات ندارید.

تا اینجای کار فکر می کنیم که یک درک اولیه و کلی از PMF را کسب کرده اید، اما رسیدن به PMF مناسب زمان زیادی می طلبد و تحقیقات زیادی را باید انجام دهید. برای رسیدن به یک PMF مناسب از خودتان بپرسید:

 • چه کسانی از محصول من استفاده خواهند کرد؟
 • این دسته از افراد چه مشکلاتی دارند؟
 • محصول من چه کمکی می تواند به این گروه برای حل مشکلاتشان بکند؟

ساخت کمینه محصول پذیرفتنی یا MVP

در مرحله بعد یک MVP (Minimum Viable Product) یا یک نمونه از محصول خود در ساده ترین شکل ممکن بسازید. با اینکار می توانید بازار را تست کنید تا مطمئن شوید فرضیه کسب و کارتان درست است و به خوبی مشکلات مخاطب هدف خود را حل می کنید. برای تست کردن MVP خود می توانید سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا مردم به محصول من اهمیت می دهند؟
 • آیا به صورت منظم از آن استفاده می کنند؟

در این صورت می توانید متوجه شوید که آیا کاری که انجام می دهید درست است یا خیر.

در صورتی که MVP شما فرضیه کسب و کارتان را به درستی پوشش نداد باید فرضیه و منطق دیگری را جایگزین آن کنید. لازم به ذکر است که این مسئله کاملا رایج است و جای نگرانی ندارد. پس از طی این مراحل شاید شما بر ویژگی های متقاعد کننده تری برای محصولتان تمرکز کنید. لذا میتوانید مجددا طراحی کنید، فرضیه و منطق جدیدی برای کسب و کارتان انتخاب کنید.

حتی شاید ایده ی جدیدی به ذهنتان خطور کند که در این صورت به معنی تجدید نظر کلی یا شروع دوباره می باشد. برای مثال Airbnb از ابتدا یک شرکت جامعه محور خدماتی نبود و در آن زمان نام این شرکت Airbed and Breakfast بود. Airbnb زمانی متولد شد که طی یک کنفرانس دیزاین، این شرکت علاوه بر صبحانه به مشتریان خود پیشنهاد تشک بادی نیز می داد.

آنها در ابتدا یک موفقیت زودهنگام نیز به دست آوردند اما به دنبال PMF بهتری بودند. بنابراین به جای تمرکز بر مخاطبان کنفرانس ها به سراغ همه ی مسافرانی رفتند که در هر جای دنیا احتیاج به یک مکان برای ماندن داشتند. Airbnb شروع به اجاره دادن مکان هایی کرد که دارای لوازم زندگی کامل بودند و صبحانه ی مجانی را به لیست خدمات خود اضافه کردند. بعد از دریافت بازخوردهای مثبت، آنها تبدیل به Airbnb فعلی شدند که در 34000 شهر دنیا به مسافران برای اجاره مکان مناسب کمک می کنند. تمام این موفقیت با یک PMF مناسب پایه گذاری شد.