هک رشد استارت آپ ها، موتور جت کسب و کار شما!

1397/09/29

هک رشد چیست؟

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ دهیم: هک رشد (Growth Hack) چیست؟ تفاوت آن با روش های سنتی بازاریابی چیست؟ چگونه هک رشد انجام دهیم؟ هک رشد تماما دربارۀ رشد استارتاپ است و بس! هک رشد: شاید تا به حال شاهد هک رشد بوده اید یا بدون اینکه کاربرد آن را بدانید از آن استفاده کرده اید. به احتمال زیاد به صورت ناخودآگاه از هک رشد در بازاریابی های خود استفاده کرده اید. هک رشد به عنوان محصولی مشترک میان توسعه دهنده ها و بازاریاب ها شکل گرفت و به گزینه ای ایده آل برای کسانی که دوست داشتند استارت آپ شان سریع رشد کند اما هزینه زیادی برای تبلیغات نداشتند مبدل شد. در حال حاضر هک رشد برای همه قابل استفاده است و به شما یا هم تیمی هایتان کمک می کند تا به تخصص فنی دست پیدا کنید. هک رشد کمک میکند تا به یک ذهنیت درست در زمینه پیشرفت کسب و کارتان برسید. شما باید دائما به فکر رشد باشید و برای نتیجه بهتر از همان ابتدا این کار را انجام دهید. در این صورت شما می توانید نقاط ضعف کم هزینه ای را پیدا کنید تا با برطرف کردن آنها مشتریان بیشتری را با کسب و کارتان آشنا کنید. در این قسمت تاکتیک های استفاده شده توسط هکرهای رشد را با هم بررسی می کنیم تا ببینیم کدام یک از آنها توسط بازاریابان سنتی نیز مورد قبول است.

رایج ترین تاکتیک های هک رشد

تاکتیک های بازاریابی سنتی اغلب نیازمند هزینه ی زیاد و برنامه ریزی می باشند در صورتی که تاکتیک های هک رشد کم هزینه و انعطاف پذیر هستند. از جمله تاکتیک های سنتی بازاریابی می توانیم به تبلیغات چاپی و تولید مدیا اشاره کنیم. از طرفی در مورد تاکتیک های هک رشد میتوان به مواردی چون آنالیز داده ها، بازاریابی محتوایی در محتوای سایت ها و بلاگ ها، توجه به فاکتورهای مهم برای موتورهای جستجو و استفاده از API ها اشاره نمود. زمانی که بسیاری از کمپانی های شناخته شده امروزی تازه کار بودند و کسی آنها را نمی شناخت، آن ها با استفاده از هک رشد توانستند جای خود را در بازار پیدا کنند. برای مثال سازندگان برنامه ساماندهی ایمیل ها یک لیست انتظار عمومی برای آن تولید کردند که خیلی زود تعداد اعضای آن به بیشتر از یک میلیون رسید. یا ESTY (یک فروشگاه اینترنتی که محصولات هنری، خاص و دست ساز را به فروش می رساند) در سال 2012 یک دکمه یPIN IT به سایت خود اضافه کرد تا بازدیدکنندگان به راحتی بتوانند اقلامی که دوست دارند را درPinterest به اشتراک بگذارند. این اقدام باعث تبلیغ برای فروشندگان حاضر درESTY شد و از طرفی مخاطبانPinterest از آیتم هایی که در این سایت حراج می شد با خبر میشدند. مثالی که در موردESTY زدیم نشان می دهد که هک رشد گنگ و مجهول نیست و شما به آن نیاز دارید تا بتوانید گروه مشتریان خود را پیدا کرده و به آنها بپیوندید. حال ببینیمESTY چگونه این کار را انجام داد.

نمونه ای موفق از هک رشد

ESTY با بررسی هایی که انجام داد متوجه شد بیشتر کاربران سایتش در Pinterest فعال هستند و اگر چنین امکانی را برایشان فراهم کند به احتمال زیاد محصولاتی که در ESTY بپسندند را در بوردهای Pinterest خودpin خواهند کرد. ایده ی اضافه کردن این دکمه و قابلیت PIN به صفحه ی محصولات در سایت نیز ناشی از همین بررسی بود و علاوه بر خوشایند بودن برای کاربران، یک مزیت برای فروشندگان محسوب می شد. زیرا محصول آنها نیز با نام خودشان و لینک مربوط به صفحه ی خرید در Pinterest منتشر می شد. همین طور که محصولات بیشتری توسط کاربران در ESTY،pin می شد فروشگاه نیز در لیست منابعی که در تعامل با Pinterest بودند جایگاه بالاتری در pin ها پیدا کرد و هر روز تعداد افراد جدید بیشتری به ESTY می آمدند. ESTY Pinterest را به فعالیت متقابل تشویق کرد و برای رسیدن به این هدف نکات و ترفندهای استفاده از شبکه های اجتماعی برای تبلیغ و نمایش کالا را در اختیار فروشندگان خود گذاشت. آنها همچنین در صفحه ی Pinterest خود مطالبی سریالی با عنوان guest pinner گذاشتند و برندها و فروشندگان خود را در آنجا به طور برجسته نمایش دادند. این کار نیز باعث شد تا مخاطبان ESTY در تعامل با آن باقی بمانند. شما نیز با پیدا کردن مخاطبان هدفتان می توانید مانند ESTY از هک رشد استفاده کنید. با یک مثال در مورد هک رشد مقاله را به اتمام میرسانیم: فرض می کنیم که تمامی کاربران ایمیل هایشان را چک می کنند، می خوانند و به رویدادها می پیوندند. در این صورت برای انجام هک رشد در مورد این گروه مخاطبان میتوانید موارد زیر را انجام دهید: اضافه کردن کد تخفیف به ایمیل ها برای استفاده ی کاربران از آن در هنگام خرید از سایت. اضافه کردن لینک شبکه های اجتماعی در رسیدهای خریدی که برای کاربران ایمیل می کنید. تخفیف دادن به کاربرانی که در مورد شما در شبکه های اجتماعی مطلبی را share می کنند. اضافه کردن دکمه ی share در صفحه محصولات. در اکوسیستم استارتاپ های ایران نیز مجموعه های مختلفی هستند که خدمات هک رشد را برای استارتاپ های ایرانی ارائه می کنند. با توجه به نکاتی که در این مقاله ذکر شد بهتر است برای رشد هرچه بهتر استارتاپ و طی صحیح فرآیند استارتاپی خود، شما نیز از مشاورانی در این زمینه استفاده نمایید. آژانس خلاقیت وبسیما یکی از این ارائه دهندگان خدمات مشاوره کسب و کارهای نوپا و هک رشد است که فعالیت های خوبی در این زمینه انجام داده است. همچنین آکادمی وبسیما نیز تلاش کرده تا با برگزاری دوره ها و کارگاه های مختلف از استارتاپ ها حمایت نماید.