بودجه بندی برای کسب و کارهای کوچک

1397/09/29

آمارگیری، برنامه ریزی و آمادگی؛ 3 فاکتور بودجه بندی

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

  • اهمیت بودجه بندی برای کسب و کارهای کوچک چیست و چگونه انجام می شود؟
  • چه هزینه های مختلفی وجود دارند که باید ثبت و ضبط شوند؟
  • از چه برنامه ها و ابزارهایی می توانیم برای ثبت راحت تر هزینه ها استفاده کنیم؟

فرض می کنیم سارا مالک یک ون است که با تغییر کاربری ساندویچ می فروشد. هر روز صبح به یک نقطه ی مشخص از خیابان می رود و با توجه به موقعیت خوبش در خیابان، خوشمزه بودن ساندویچ هایش و گشنه بودن افسران آن ناحیه در زمان ناهار سارا کسب و کار کوچک، ثابت و خوبی دارد. به طوری که بعضی اوقات تمام ساندویچ های مخصوصش را یکجا به مشتریان می فروشد.

با این حال برای اینکه مطمئن شود همیشه در حال سود کردن است، در آخر هر ماه حساب بانکی اش را چک می کند. اما آیا این بهترین راه برای چک کردن موفقیت ساراست؟ چک کردن حساب بانکی سارا در آخر هر ماه تنها به سارا اطلاع می دهد که به اندازه کافی پول دارد و نمی تواند به او اطمینان دهد که بیزینسش پابرجا می ماند یا پیشرفت می کند. داشتن بیزینس کوچک می تواند خوب باشد اما در عین حال دارای ریسک بالایی است، گاهی اوقات بیزینس های کوچک فقط به خاطر تمام شدن سرمایه و پول از بین می روند.

پس به یاد داشته باشید چک کردن حساب بانکی می تواند شما را از وجود مقدار کافی پول در حسابتان مطمئن کند یا به شما بگوید که آیا محصولاتتان به اندازه کافی فروش می روند یا خیر؛ اما نمی تواند بیزینس شما را تا سال آینده به سوی پیشرفت بیشتر هدایت کند. پس چه چیزی می تواند به ما کمک کند؟ راهی که به شما کمک می کنم تعیین بودجه و نوشتن هزینه هاست. با این روش شما می توانید در بالاترین حد سلامت بیزینس خودتان باشید.

بودجه بندی برای کسب و کارهای کوچک و ثبت هزینه ها به شما کمک خواهد کرد تا:

  • آگاه بمانید: دانستن هزینه های جاری و میزان فروش به شما کمک می کند تا مطمئن شوید میزان کافی پول دارید تا در حرکت بمانید.
  • با مشکلات کنار بیایید: می توانید برای مسائلی که ممکن است به یکباره سر راهتان قرار گیرند مانند افت فروش در یک فصل خاص یا افزایش ناگهانی اجاره آماده باشید.
  • رشد کنید: شما می توانید برنامه ای قدم به قدم برای یک مرحله پیشرفت طراحی کنید.

 

برنامه ریزی گام به گام برای هزینه های مختلف

داشتن هزینه های ثبت شده و برنامه ریزی شده همچنین به شما کمک می کند تا برای هرگونه مالیاتی که ممکن است مجبور به پرداخت آن شوید آماده باشید. برای برداشتن اولین قدم بودجه ای برای کسب و کار خود تعیین کنید و لیست تمامی هزینه های کسب و کار خود را بنویسید. این هزینه ها می توانند لیست حقوق، امکانات، تکنولوژی، اجاره، مواد غذایی، مسافرت، سرگرمی و… باشد.

در صورتی که کسب و کار شما در حال حاضر موفق است، شما یک درک صحیح از هزینه های خود دارید. اگر هنوز کسب و کار خود را شروع نکرده اید می توانید به سایت score.org برای کمک بیشتر مراجعه کنید.

اینکه هزینه هایتان را بر پایه مالیات های مختلفی که می دهید طبقه بندی کنید می تواند ایده ی خوبی باشد. مرحله ی بعدی نوت برداری از هزینه هاست تا متوجه شویم کدام یک از آنها تکرار شونده، کدام ثابت و کدام متغیر است. برای مثال سارا ماشین ونی که با آن ساندویچ می فروشد را می خرد؛ این هزینه یک هزینه غیر تکراری و یک باره است اما هزینه های نگهداری خودرو که هر سه ماه یک بار پرداخت می شوند یک هزینه ی تکرار شونده است. هزینه های ثابت مانند اجاره ها تغییر ناپذیرند. این مسئله خیلی مهم است که نگذارید این هزینه ها بیشتر از حد توانتان شود چون به راحتی نمی توانید آنها را قطع کنید.

هزینه های متغیرتان را اما می توانید بر اساس میزان فروش تغییر دهید. کمیسیون فروش بهترین مثال برای این نوع از هزینه ها است. نوشتن هزینه ها به شما کمک می کند تا برنامه ریزی کنید و بدانید هر چند وقت یک بار به پول برای پرداخت هزینه های مختلف نیاز دارید. با این کار حتی می توانید بفهمید چه زمانی پول بیشتری در اختیار دارید تا به احتیاجات مهم کسب و کار خود بپردازید (مانند استخدام فصلی برای مواقعی که در یک تایم شلوغ کاری نیاز به نیرو دارید.)

هزینه هایی که خودشان باعث سود می شوند و به عبارتی خودشان هزینه ی خودشان را می پردازند را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال تبلیغات آنلاین باعث هزینه می شوند اما از طرفی میزان فروش شما را بالا می برند و بدین صورت هزینه ای که برایشان انجام دادید را جبران می کنند. ثبت هزینه ها ممکن است در ابتدا دیوانه کننده به نظر برسند اما خوشبختانه نرم افزارهای مختلفی مانند Quickbooks-Xero-Freshbooks برای راحت تر کردن این کار وجود دارند.

این نرم افزارها به شما کمک می کنند تا اکانت کسب و کار و کارت های بانکی خود را ادغام کرده و اطلاعات مربوط به هر دوی آنها را در کنار هم داشته باشید. در این صورت تمامی هزینه ها را یک جا می بینید و بررسی می کنید. همچنین به صورت اتوماتیک سودها و هزینه هایتان را جزء به جزء در داخل دسته بندی هایی که خودتان تعیین می کنید قرار می دهد. بدین گونه متوجه می شوید که میزان هزینه ها یا سودتان در یک مدت زمانی مشخص با چه روندی تغییر کرده است یا به چه میزان فروش برای رسیدن به هدفتان نیاز دارید.

استفاده از نرم افزارهای حسابداری کمک خوبی است اما یک نیروی انسانی در فصل مالیات نیز می تواند از حجم کاریتان بکاهد. این نیرو می تواند به راحتی از اطلاعات نرم افزار حسابداریتان برای آشنایی با حساب کتاب های شرکتتان و انجام راحت تر امور مالیاتی استفاده کند. به خاطر داشته باشید تمامی این کارها با لیست کردن هزینه هایتان صورت می گیرد.