همیشه موبایل گرانتر بهتر است؟! 4 نکته برای خرید گوشی مناسب

1397/10/04

انتظارات ما از گوشی موبایل چیست؟

شاید بتوان این تیتر را مهمترین قسمت مقاله و مهمترین مرحله در خرید موبایل دانست. اینکه بدانیم از گوشی چه انتظاری داریم و قرار است موبایلمان چه نیازهایی از ما را بر طرف سازد، میتواند در خرید آگاهانه بسیار مؤثر باشد. نیازهای ما یعنی اموراتی که به طور روزانه یا ماهیانه بیش از سایر کارها آن را انجام میدهیم.

برخی امور نیز وجود دارند که شاید به ندرت و یا از روی سرگرمی، یک یا چندبار در ماه آن ها را انجام دهید. طبیعتا این مسائل جزء نیازهای شما نیستند و نمیتوانند تاثیر چشمگیری در انتخاب شما داشته باشند. اجازه دهید در ادامه چند مثال برایتان بزنیم تا ذهنیت کاملتری از نیازسنجی پیدا کنید:

 • دوستی را در نظر بگیرید که عاشق عکاسی و سلفی است. چندین اپلیکیشن ویرایش عکس نصب کرده و تقریبا هیچ سوژه ای را برای عکاسی از دست نمیدهد. طبیعتا این شخص به یک گوشی با دوربین و صفحه نمایش با کیفیت نیاز دارد.
 • دوست دیگری به مشاهده فیلم و سریال در موبایل عادت دارد. میانه خوبی با سرویس های پخش آنلاین ویدئو دارد. پس یک گوشی با صفحه نمایش بزرگ میتواند او را خوشحال کند.
 • دوست دیگرمان عاشق بازی با گوشی است. معمولا سنگین ترین بازی ها را تست میکند و چندین ساعت در هفته را صرف بازی میکند. این شخص به یک موبایل با پردازنده خوب نیاز دارد تا لگ ها و اصطلاحا تیک زدن بازی اعصابش را خرد نکند.
 • آن یکی دوستمان عاشق وبگردی است. مدام از این سایت به آن سایت رفته و اینترنت بخش مهمی از زندگی اش را تشکیل داده است. در این حالت میتوان حدس زد که یک گوشی مجهز به آخرین تکنولوژی 4G و احتمالا 2 سیمکارت (تا اگر یکی آنتن نداشت دیگری را فعال کند) چیزی است که او از آن استقبال میکند.
 • دوستی هم داریم که مقداری وبگردی میکند، به تلگرام سر میزند، دو سه بازی سبک در گوشی اش دارد و هر از گاهی هم عکس میگیرد و با یک ادیت ساده آن را یا در اینستاگرامش میگذارد یا پروفایل تلگرام خود را عوض میکند. احتمالا این فرد به امکانات متوسطی از یک موبایل نیاز دارد و به واقع نیازی به گوشی های پرقدرت امروزی ندارد. نکته جالب اینکه اگر کمی دقیق نگاه کنیم اکثر کاربران در این دسته قرار میگیرند.

برای خرید گوشی مناسب چقدر هزینه می کنید؟

اگر پاسخ سؤال بالا را به درستی پیدا کرده باشید، به طور خودکار به پاسخ این سؤال هم خواهید رسید. در یک دسته بندی کلی اینجا هم افراد را به سه دسته تقسیم میکنیم:

 • بعضی ها کلا میانه خوبی با خرج مبلغ زیاد برای موبایل ندارند. این گونه افراد در دست و دل بازترین حالت خود بیش از 1 میلیون تومان برای گوشی و لوازم جانبی اش خرج نمیکنند. آن ها معمولا در پاسخ به اعداد و ارقام نجومی در مورد دوربین و رزولوشن نمایشگر و…، یک ایموجی پوکرفیس نشان داده و با یک “که چی؟!” بحث را تمام میکنند.
 • برخی دیگر به ضرب المثل “هرچی پول بدی آش میخوری” معتقدند. آن ها میانه بدی با خرج پول بیشتر برای موبایل ندارند و انتخاب هایشان عموما مناسب با موجودی حساب بانکی شان تغییر میکند.
 • گروهی نیز هستند که همواره گران ترین موبایل ها را هدف قرار میدهند. آن ها هر راهی را برای ذخیره پول بکار میگیرند تا یک گوشی چند میلیون تومانی در دست بگیرند و به قولی با آن “حال” کنند.

  نکته اینکه نمیتوان عملکرد هیچکدام از این سه گروه را رد یا تایید کرد. اما چیزی که واضح است این است که شاید آنها هنوز دقیقا نیاز خود را از گوشی نمیدانند. شاید آن دوستی که به هیچ عنوان زیر بار خرید موبایل گران نمیرود بعد از شناخت نیازهای خود متوجه شود که فلان موبایل پرچمدار با آن امکاناتش زندگی روزمره اش را راحت تر میکند (شاید هم نه!).

  یا احتمال دارد آن عزیزی که همیشه گوشی گران قیمت میخرد، بعد از اینکه انتظارات و نیازهای واقعی اش را متوجه شد، کمی در انتخاب هایش تجدید نظر کند و سرمایه خود را برای امور دیگری نگاه دارد.

هر چند وقت یکبار موبایل خود را نو میکنیم؟

بعضی ها فعل “بروز بودن” را به طور افراطی صرف کرده اند. حتی اگر گوشی شان هنوز سالم و سر حال باشد، باز هم با معرفی مدل جدید وسوسه شده و آگهی فروش گوشی فعلیشان را منتشر میکنند.

عده ای نیز به عمر مفید دستگاه های دیجیتال واقفند. معمولا برای هر گوشی موبایل عملکرد حدود 2 الی 4 ساله (بنا به نوع گوشی) در نظر گرفته شده است. این دسته افراد معمولا به دلیل قدیمی شدن گوشی و خارج شدن آن از لیست آپدیت های شرکت اقدام به خرید موبایل جدید میکنند.

اما عده ای نیز هستند که کار را به جایی میرسانند که خود شرکت سازنده گوشی شخصا بیاید و یک گوشی جدید به آن ها هدیه کند. آن ها معمولا گوشی را به طور مداوم با تعویض باتری، تعویض صفحه نمایش، تعمیرهای مکرر و… احیا میکنند و چندین سال با آن کار میکنند. گاها کار با گوشی برایشان آزار دهنده میشود اما باز هم از آن دل نمیکنند.

نظرات دیگران در مورد موبایل چقدر برایمان اهمیت دارد؟

این پاراگراف را چندان طولانی نمیکنیم. پُر واضح است که نظرات دیگران در خرید گوشی بسیار مهم است. شوخی کردم!

همواره به یاد داشته باشید آن کسی که در نهایت قرار است با موبایل کار کند و برای چندین ماه یا چند سال آن را همه جا همراه خود داشته باشد شمایید. خرید از روی حرف های پر آب و تاب دیگران یا فشار تبلیغات یک رضایت مقطعی به همراه دارد و احتمالا پس از مدتی متوجه خواهید شد که نیازی به این گوشی نداشتید. فراموش نکنید که مشخص کردن نیازها و انتظارات واقعی تان از موبایل مهم ترین مرحله برای خرید آن است.

راستی شما گوشی خود را بر چه اساسی خریده اید؟ اگر معیار دیگری برای خرید موبایل دارید حتما آن را با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

نظرات کاربران

User Comments