نگاهی دقیق تر به مفهوم دیجیتال مارکتینگ

1397/10/04

مفهوم دیجیتال مارکتینگ دقیقاً چیست؟

به ساده ترین بیان، دیجیتال مارکتینگ مجموعه ای از فعالیت های متنوع در بستر وب است که به بهتر دیده شدن یک کسب و کار کمک میکند. نیاز نیست لزوما خدمات شما آنلاین باشد تا از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید. از آنجا که این روزها اکثر مردم ابتدا نیازشان را در اینترنت جستجو میکنند، پس منطقی است خدمات آنلاین و یا غیر آنلاین خود را در فضای وب معرفی کنید.

اگر بخواهیم کمی حرفه ای تر به این موضوع نگاه کنیم، باید این سبک مارکتینگ را بازاریابی بر اساس اطلاعات بنامیم. روزانه حجم عظیمی از اطلاعات مختلف از سلایق، رفتار و عملکرد کاربران آنلاین در دیتابیس های موجود در سرتاسر دنیا گردآوری میشود. جالب آنکه هر ساعت و دقیقه و ثانیه، و با هر حرکت شما در فضای وب، این اطلاعات بروز شده و پایگاه های اطلاعاتی درک بهتری از نحوه عملکرد شما پیدا میکنند. وقتی صحبت از جستجو در اینترنت میشود، بدیهی است که نام گوگل میدرخشد! گوگل یکی از بزرگ ترین پایگاه های اطلاعاتی دنیاست که تقریبا همه چیز را درباره شما میداند.

برای مثال گوگل میداند شما در ایام مختلف سال بیشتر به دنبال چه چیزی هستید. میداند چه تصاویری برای شما جذاب تر است. میداند چه متنی را تا انتها میخوانید و یا کدام مطالب را نیمه کاره رها میکنید. او میداند کدام ویدئوها را تا انتها تماشا میکنید و چه ویدئویی را در همان چند ثانیه اول میبندید. گوگل حتی محل زندگی، محل کار، مسیرهای رفت و آمد شما و هر آنچه را که فکرش را بکنید در مورد شما میداند.

مطمئنا این حجم از اطلاعات بیهوده نگهداری نمیشوند و استفاده های متعددی دارند. برای مثال شرکت های مختلف برای تبلیغ محصولاتشان از اطلاعات گوگل استفاده میکنند تا بنرها و یا ویدئوهای تبلیغاتی شان صرفا برای افرادی نمایش داده شود که نسبت به مشاهده آن بی میل نیستند. برای مثال اگر اخیرا درباره کاشت مو مطالب متعددی را در اینترنت خوانده باشید، دیگر تبلیغات فروش مصالح ساختمانی را نخواهید دید. شاید هنوز این استراتژی به طور کامل پیاده سازی نشده باشد، اما واضح است که سبک نمایش تبلیغات بسیار هدفمندتر از گذشته شده است.

اما آنچه که ما در این مقاله به آن میپردازیم، استفاده از این بستر برای معرفی هرچه بهتر کسب و کارمان به گوگل و جلب نگاه مخاطبان است. تولید محتوای گوگل پسند نیازمند آگاهی از الگوریتم های گوگل و آشنایی با نحوه عملکرد ربات های آن دارد. با انجام یک بازاریابی دیجیتال درست میتوانید در مدت کوتاهی وبسایت خود را به گوگل معرفی کرده و خدمات خود را به مخاطبین هدفتان ارائه نمایید. اجازه دهید یک بار دیگر هدف از انجام دیجیتال مارکتینگ را بیان کنیم: هدف از دیجیتال مارکتینگ، معرفی و بازاریابی خدمات در دنیای آنلاین است.

انواع روش های دیجیتال مارکتینگ

برای اینکه پای خود را در محیط آنلاین محکم کنیم، نیاز است تا یک بازاریابی همه جانبه و کاربرپسند (و به طبع آن گوگل پسند) داشته باشیم. در این قسمت بازاریابی دیجیتال را به 4 دسته کلی تقسیم میکنیم و آن ها را به شما توضیح میدهیم:

قبل از آن به شما پیشنهاد می کنیم نگاهی به مقاله ارزشمند تحقیقات بازاریابی (Marketing Research) داشته باشید.

 

1. دیجیتال مارکتینگ با سئو

سئو هیچگاه برای شما بد نخواهد بود. به عبارتی صرف زمان و هزینه برای سئوی سایت هیچوقت مضر نبوده و نهایتا به نفع سایت است. تعریف دقیق سئو در راستای این مقاله نیست، اما اگر بخواهیم یک مفهوم کلی از آن را بیان کنیم باید بگوییم که: سئو مجموعه فعالیت های پیوسته است که به استانداردسازی وبسایت و نزدیک شدن آن به ایده آل های روز دنیای وب کمک میکند.

طراحی، کدنویسی و محتوای منتشر شده در سایت، 3 عنصر تأثیرگذار در سئوی سایت هستند. هرچه این مراحل بهتر انجام شود، طبیعتا سایت نیز بهینه تر و استانداردتر خواهد بود. (داخل پرانتز عرض کنم که در حال حاضر اکثر این استانداردها را گوگل تعیین میکند و ما نیز چه بخواهیم چه نخواهیم می بایست سایت خود را مناسب با استانداردهای گوگل پیش ببریم. هرچه باشد در نهایت این گوگل است که تصمیم میگیرد سایت ما را در نتایج خودش به کاربران معرفی کند یا خیر!)

پس نتیجه میگیریم که یک سئوی خوب میتواند مؤثرترین گام برای دیجیتال مارکتینگ ما باشد.

 

2. بازاریابی محتوایی یا Content marketing

محتوای وبسایت را طوری بنویسید که کاربر دوست دارد بخواند. اینکه محتوای ایده آل برای کاربر چیست را با چند روش میتوان متوجه شد. اولین گام استفاده از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس است که میزان جستجوی کاربران را به ما نشان میدهد. برای مثال شما متوجه میشوید که کاربران چند بار در ماه عبارت “بررسی لپتاپ ایسوس” را سرچ کرده اند. اگر این تعداد زیاد بود، پس متوجه میشوید که کاربر دوست دارد مطلبی در این زمینه را بخواند. البته تحلیل آمارهای جستجوی کاربران به کمی زمان و بررسی نیاز دارد و شاید نتوان در همان نگاه اول، خط فکری جستجوکنندگان را متوجه شد.

از نگاه گوگل (در سال 2017) مقاله ای خوب است که حداقل 1000 تا 1500 کلمه محتوا داشته باشد. امتیاز دیگری که یک مقاله میتواند کسب کند این است که “تولید” شده باشد، نه “کپی”! استفاده از تصاویر مرتبط، ویدئو و یا پادکست برای نوشته ها نیز یک نکته مثبت از نگاه گوگل محسوب میشود.

نوشتن مقاله نیز در نوع خود یک تخصص محسوب میشود. متن شما باید روی یک “عبارت کلیدی” مشخص متمرکز باشد. می بایست چگالی کلمات کلیدی در آن رعایت شود، باید ساختار منظم و مرتبی داشته باشد، نیاز است تیترها و پاراگراف ها مرتبط باشند و تعداد کلمات هر پاراگراف نیز رعایت شود. اگر بتوانید مقاله ای تولید کنید که کاربر آن را بپسندد، میتوانید در آینده به معرفی خدمات خود در قالب مقالات و یا فروش محصولاتتان از این طریق امیدوار باشید. به بیان کلی در بازاریابی محتوایی ما مقاله ای تولید میکنیم که ضمن جلب نگاه مخاطب، بتوانیم او را به یک هوادار تبدیل کرده تا در آینده میل به پرداخت هزینه در ازای استفاده از خدمات ما را داشته باشد.

 

3. بازاریابی شبکه های اجتماعی یا Social marketing

تأثیر شبکه های اجتماعی بر کسب و کارهای آنلاین بر کسی پوشیده نیست. گاهی میبینیم تصویر یا ویدئوی یک محصول در کمتر از 24 ساعت در شبکه های اجتماعی دست به دست میشود. البته گاهی نیز ممکن است شبکه های اجتماعی بنا به دلایلی آن طور که باید برایمان بازده نداشته نباشد. اما با رعایت یک سری نکات و تکنیک ها میتوان از این بستر به خوبی استفاده نمود و احتمال شکست در آن را به میزان قابل توجهی پایین آورد.

شناخت مخاطبان هدف و سلیقه آن ها در بازاریابی شبکه های اجتماعی بسیار مهم است. برای مثال اگر میخواهید ویدئوی تبلیغاتی محصول خود را در اینستاگرام منتشر کنید، باید بدانید ویدئو را چگونه بسازید و کدام پیج ها را برای انتشار آن انتخاب کنید. با چند ماه بررسی و رصد فعالیت پیج های مختلف میتوانید متوجه شوید که هر صفحه برای تبلیغ چه نوع خدماتی مفید است. حتی زمان و ساعت انتشار مطلب نیز در دیده شدن آن مؤثر است. این قانون تا حد زیادی در مورد سایر شبکه های اجتماعی و یا سرویس پیام رسان تلگرام نیز صادق است.

 

4. بازاریابی با نظرات یا Comment marketing

“من این محصول را خریدم، بسیار راضی هستم”؛ “سلام، این گوشی واقعا فوق العاده است و سریع به دستم رسید، ممنون از سایت خوبتون”؛ “با کالا مشکل داشتم اما با پشتیبانی تماس گرفتم و خیلی خوب کارم رو راه انداختن”. احتمالا در قسمت نظرات سایت های فروشگاه آنلاین به کامنت های اینچنینی برخورد کرده اید. نظراتی که قطعا در انتخاب شما برای خرید محصول مؤثرند و میتوانند تصمیم منفی شما را مثبت کنند و یا بالعکس. شاخه تازه ای از دیجیتال مارکتینگ، کامنت مارکتینگ نام دارد. به این صورت که بازاریابان برای تبلیغ محصولات مورد نظر، به صفحه فروش آن رفته و نظراتی جعلی را پیرامون آن محصول ثبت میکنند. البته نمیتوان به طور یقین کامنت های جعلی را تشخیص داد و گفت که فلان نظرات تقلبی هستند. اما گاهی ثبت چند نظر میتواند برای سایرین هم محرک باشد تا در گفتگو شرکت کنند. بدین ترتیب صفحه آن محصول همواره بروز میماند و گوگل نیز آن را به عنوان یک صفحه ی همیشه فعال شناخته و در نتایج خود معرفی میکند.

تأثیر دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار امروز

بدیهی است در دنیای امروز نمیتوان از محیط مجازی غافل شد. خصوصا برای کسب و کارها بسیار مهم است که حتی اگر هنوز سنتی هستند، حتما برنامه ای برای حضور در دنیای آنلاین داشته باشند. مسلما با اجرای یک پلن دیجیتال مارکتینگ، کسب و کار شما بسیار سریع تر از دنیای حقیقی، میتواند در دنیای مجازی معرفی شود و گسترش یابد. گاهی فروش یا نحوه معرفی خدمات در دنیای آنلاین بسیار کم هزینه تر و بی دردسر تر از دنیای حقیقی است.

ما اینجا تنها چند مورد از مصداق های مفهوم دیجیتال مارکتینگ را برای شما بیان کردیم. آیا نمونه های دیگری از دیجیتال مارکتینگ را میشناسید؟ اگر نظری در این باره دارید خوشحال میشویم آن را با ما و خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.

نظرات کاربران

User Comments