همایش حقوق کسب و کارهای نوپا Legal Day

1397/10/05

برگزاری نسختین همایش حقوق کسب و کارهای نوپا (Legalday2018)

نخستین همایش حقوق کسب و کارهای نوپا Legal Day 2018، در تاریخ 29 تیرماه توسط نوآفرینان در سالن همایش های دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. در این همایش بیش از 250 نفر از مدیران کسب و کارهای نوپا، مدیران حقوقی شرکت­های سرمایه گذاری، مدیران اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، فعالان صنفی کسب و کارهای اینترنتی و وکلای فعال در حوزه استارتاپ­ها شرکت نمودند.

نخستین همایش حقوق کسب و کارهای نوپا Legal Day 2018، در تاریخ 29 تیرماه توسط نوآفرینان در سالن همایش های دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید. در این همایش بیش از 250 نفر از مدیران کسب و کارهای نوپا، مدیران حقوقی شرکت­های سرمایه گذاری، مدیران اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، فعالان صنفی کسب و کارهای اینترنتی و وکلای فعال در حوزه استارتاپ­ها شرکت نمودند.

محورهای این رویداد بر اساس مهمترین چالش­های حقوقی موجود در مسیر راه­اندازی و رشد یک کسب و کار در کشور تدوین شده بود که برخی از مهترین این مشکلات شامل الزامات ثبتی، مجوزها، چارچوب کلی قراردادها، تفاهم­نامه­ها، تسهیم سهام، فیلترینگ، سرمایه گذاری و سرمایه پذیری، مالکیت فکری، کپی رایت محتوا و ایده، مالکیت نرم افزار و اصول کلی حل اختلافات بود.

این رویداد که با اجرای آرش سروری برنامه ساز و مجری شبکه سوم سیما برگزار گردید، در مجموع شش سخنرانی ایراد شد و کارشناسان و سخنرانان رویداد، به بیان راهکارهای عملیاتی برای برطرف ساختن مشکلات و چالش­ها پرداختند. در خلال این سخنرانی­ها، تعدادی از مدیران کسب و کارهای نوپا به بیان چالش­های حقوقی خود می­پرداختند و تجربه­های خود در رابطه با مواجهه با موانع و مشکلات حقوقی را با سایر شرکت کنندگان به اشتراک می­گذاشتند. همچنین یک پنل جمعی با محوریت کاستی­ها و موانع قانون ایران در مسیر رشد استارتاپ­ها و با شرکت جمعی از مشاوران حقوقی و مدیران مطرح و فعال در اکوسیستم کارآفرینی کشور برگزار گردید.

در ابتدای رویداد، دکتر مهدی یوسفی­نیا، مدیر روابط عمومی نوآفرینان ضمن خوش آمدگویی به شرکت کنندگان و مهمانان همایش، به تبیین اهداف رویداد و معرفی حامیان رویداد پرداخت.

نخستین سخنرانی همایش Legalday2018 در نوبت صبح توسط دکتر یوسف قاسمی مشاور حقوقی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد که به بیان ده اشتباه رایج حقوقی که موثر در شکست استارتاپ­های ایرانی پرداخت:

 1. فقدان اعتبارسنجی حقوقی طرح و مدل تجاری(تحلیل هوشمند مجوزهای قانونی الزامی، اعتبارسنجی حقوقی آورده ها، اعتبارسنجی حقوقی بنیانگذاران)
 2. فهم نادرست ماهیت و محدودیت‌های حقوق مالکیت‌ فکری( شناخت محدودیت های حمایت از ایده، تحلیل درست مالکیت فکری وابسته، درک دقیق آثار مالکیت مشاعی در مالکیت فکری)
 3. تمرکز بر حقوق مالکیت فکری به جای استراتژی‌های مالکیت فکری(مفهوم کاربردی استراتژی‌های مالکیت فکری، کاربرد استراتژی‌های مالکیت فکری، مصادیق

استراتژی‌های مالکیت فکری)

 1. خطا در ارزش‌گذاری آورده ها و تسهیم سهام ( ارزش‌گذاری بدون شاخص، ارزش‌گذاری با شاخص‌های غلط)
 2. فقدان مستندسازی حقوقی دارایی‌های استارتاپ ( احصای دارایی ها، مستندسازی دارایی ها)
 3. فقدان قرارداد بین بنیانگذاران (مذاکره قبل از مجادله، تفکیک بستر اعتمادآمیز از فرآیندهای استاندارد)
 4. عدم انطباق اساسنامه با توافقات بنیانگذاران، شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذار( نگارش قرارداد به نحو قابل ثبت، تنظیم صحیح اساسنامه)
 5. انتخاب مدل حقوقی نامناسب برای همکاری با کارمندان و پیمانکاران( توجه به ابعاد اقتصادی و حقوقی مدل‌ها، ضرورت توازن در همه ابعاد هنگام انتخاب مدل)
 6. جدی نگرفتن خطر استراتژی حبس استارتاپ( چالش‌های استراتژی، راهکار مقابله با استراتژی)
 7. جدی نگرفتن خطر استراتژی‌های کاهش تصنعی سود( شرح استراتژی، استراتژی تأسیس واسط)

سپس  مدیرعامل پی­پینگ که یک استارتاپ فعال در زمینه پرداخت اینترنی و درگاه­های واسط است، به بیان مشکلات خود در زمینه مجوزهای لازم و فیلترینگ استارتاپ خود پرداخت که بسیار مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.

در ادامه رویداد، دکتر محمدرضا نصرالهی، مشاور حقوقی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، به بیان راهکارهای موجودر در زمینه کسب مجوزها و ثبت شرکت پرداخت. همچنین ایشان تسهیلات و حمایت­های اتحادیه از کسب و کارهای نوپا را معرفی نموده و از آمادگی اتحادیه کشوری برای حل مشکلات حقوقی استارتاپ­ها سخن گفتند.

برخی نکات مطرح شده در سخنرانی دکتر محمدرضا نصرالهی:

 1. قانون در کلیه ی رفتارهای اجتماعی و زندگی ما جاری و حاکم می‌باشد.
 2. افراد فعال در حوزه استارتاپ ها اکثریت تخصصی فنی یا غیر حقوقی دارند و اطلاعات حقوقی کافی نسبت به کسب و کار خود ندارند.
 3. قوانین حوزه‌ی کسب‌وکارهای مجازی بسیار متنوع گسترده می باشد.
 4. تنوع آئین‌نامه ها و دستورالعمل های جدیدی که از سازمان‌های مختلف در خصوص کسب‌وکارهای اینترنتی صادر می‌شود.

دغدغه‌های حقوقی کسب‌وکارهای بزرگ اینترنتی:

 1. قانون گذاری یا اصلاح قوانین
 2. چالش با سازمان‌های متولی
 3. وجود مشکلات خاص با بیمه و مالیات
 4. حل معضل سوءاستفاده‌ها از برند، لوگو یا نام و نشان
 5. حل معضلات و رسیدگی به شکایات
 6. مشکلات پرسنلی و قانون کار
 7. مشکلات سرقت داده ها

پس از این سخنرانی، استارتاپ وندا که یکی از استارتاپ­های نوپای کشور در زمینه خدمات حقوقی است، به معرفی خود پرداخت.

آخرین سخنران نوبت صبح رویداد، دکتر علی صحرائیان، مدیر حقوقی نوآوا و عضو اتاق بازرگانی تهران، به بیان چارچوب کلی قراردادهای کسب و کاری از جمله قراردادهای فروش، همکاری و هم­بنیانگذاری پرداخت و مهمترین مشکلات حقوقی موجود در این زمینه را برشمرد:

اصول حاکم بر قراردادهای کسب‌وکارهای نوپا:

اصل اول: آزادی چارچوب های قانونی

اصل دوم: غیر تشریفاتی بودن قراردادها

الف: فلسفه و مبنای قانونی

ب: محدودیت‌های عملی و قانونی

اصل سوم: حسن نیت و عدم سواستفاده از حق

الف: مبانی قانونی

 1. قانون اساسی
 2. قانون مدنی
 3. قانون تجارت

ب: کار بردهای اصل حسن نیت

 1. ابزار تفسیر در راستای قصد واقعی
 2. شاخص رفتار و عملکرد
 3. مبنای حمایت در مقابل محاسبات اشتباه

ج: موارد عملی تجلی اصل

 1. حقوق قراردادهای تجاری
 2. حقوق شرکت های تجاری

اصل چهارم: لزوم ایفای تعهدات قراردادی (اصل لزوم/ اصل صحت)

الف: مبانی قانونی

ب: حوزه شمول اصل لزوم

ج: مقدمات اجرای اصل لزوم و صحت

د: وضعیت خاص قرارداد شرکت

اصل پنجم: اصل نسبی بودن قراردادها/ استقلال شخصیت حقوقی

الف: مبانی قانونی

ب: استثنائات وارده بر اصل

 1. خرق حجاب شرکت
 2. استاپل
 3. گروه شرکت ها
 4. قصد ضمنی

اصل ششم: اصول حاکم بر جبران خسارت

الف: اصل کلی جبران خسارت

 1. مبانی فقهی و قانونی
 2. شروط رایج در خصوص مقوله خسارت

ب: اصل جلوگیری از توسعه دامنه خسارت

اصل هفتم: اصل آزادی نقل و انتقال سهام و حقوق قراردادی

الف:  آزادی اشخاص در انتقال حقوق قانونی و قراردادی خود

ب: محدودیت های وارده

 1. مبانی قانونی
 2. مبانی قراردادی

اصل هشتم: اصل تسهیم مسئولیت یا مسئولیت تضامنی

الف: مبانی قانونی

 1. قانون مدنی
 2. قانون تجارت
 3. قانون کار و تأمین اجتماعی

ب. مبنای قراردادی

نوبت بعدازظهر رویداد، با پنل جمعی با عنوان “کاستی­ها و موانع قانون ایران در مسیر رشد کسب و کارهای نوپا” آغاز گردید. مدیریت این پنل جمعی را آرش برهمند سردبیر ماهنامه پیوست بر عهده داشت و دکتر رضا کلانتری­نژاد مدیر شتابدهنده شزان، کاوه یزدی­فرد مدیر سابق عملیات آواتک، ناصر غانم­زاده مدیر صندوق سرمایه گذاری اپاتان، محمد یونسی مشاور حقوقی بانک انصار و صندوق سرمایه گذاری بهمن، هنگامه عسکری وکیل و مشاور کسب و کارهای نوپا و امیر سپاهی مشاور حقوقی کافه بازار از اعضای پنل بودند. از مهمترین موضوعاتی که در این پنل مورد بررسی قرار گرفت، لزوم بهره­گیری از مشاوره حقوقی و بایسته­های حقوقی راه­اندازی یک کسب و کار بر اساس قوانین ایران بود. همچنین موضوع فیلترینگ و تاثیر آن بر کسب و کارهای اینترنتی از دیگر موضوعات مطرح شده در این پنل بود.

پس از پنل، استارتاپ حقوقی دادپرداز که یک کسب و کار فعال در زمینه مشاوره حقوقی و وکالت است به بیان خدمات خود پرداخت.

چهارمین سخنران این همایش، دکتر حسام کدیور، مدیر حقوقی هلدینگ سرمایه­گذاری رهنما بود که در زمینه قواعد و چارچوب­های حقوقی سرمایه گذاری و تعامل با سرمایه گذار سخن گفت. با توجه به اینکه بیشتر استارتاپ­ها در زمینه جذب سرمایه گذار و نحوه صحیح قرارد نویسی با سرمایه گذاران خود دچار مشکل هستند، این سخنرانی بسیار مورد توجه قرار گرفت.

پس از سخنرانی دکتر کدیور، استارتاپ دادسان که در شتابدهنده فینوا مستقر است به بیان خدمات خود پرداخت و سپس شرکت کنندگان در یک بازه زمانی 45 دقیقه­ای به  استراحت و شبکه­سازی پرداختند.

در ادامه رویداد، علی حاجی­محمدی مدیرعامل همیاروردپرس به بیان مشکلات و چالش­های حقوقی خود در زمینه رعایت نشدن قانون کپی رایت در ایران پرداخت و سپس دکتر محمدجعفر نعناکار، مشاور حقوقی فناپ در حوزه حقوق مالکیت فکری و کپی رایت محتوا و ایده سخنرانی نمودند. ایشان ضمن بیان اینکه قوانین مقابله با کپی رایت در ایران وجود دارد ولی به درستی اجرا نمی­شود، مهمترین راهکارهای حقوقی صیانت از مالکیت فکری و ایده را بیان نمودند.

در ادامه همایش، محمدرضا رحمانی مدیر عامل رند (Rond)  به بیان مشکلات موجود در زمینه مالکیت و انتقال دامین­های اینترنتی پرداخت و با ذکر نام برخی از دامین­هایی که برای مالکین آنها مشکلات حقوقی بوجود آمده بود، از مدیران حقوقی حاضر در رویداد برای تعاملات سازنده در زمینه حل این چالش­ها، دعوت نمود.

یکی از مهترین بخش­های رویداد، حضور دکتر رستمی مشاور ارشد معاونت حقوقی رئیس جمهور و رئیس مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران بود. ایشان ضمن حضور در رویداد و صحبت با صاحبان کسب و کارها، در یک سخنرانی کوتاه به معرفی مرکز داوری اتاق بازرگانی صنایع و معادن تهران پرداختند و از آمادگی این مرکز برای تعامل با استارتاپ­ها و کمک به حل اختلافات حقوقی آنها سخن گفت.

آخرین سخنران این رویداد دکتر سهیل مهرآمیز مدیر حقوقی سابق هلدینگ سرمایه گذاری سرآوا یکی از بزرگترین شرکت­های سرمایه گذاری ایران در زمینه کسب و کارهای نوپا بود. دکتر مهرآمیز ضمن ارائه راهکارهای سازنده برای جلوگیری از بروز اختلافات در قراردادهای کسب و کارهای نوپا، به این نکته اشاره نمود که برای حل اختلافات حقوقی استارتاپ­ها همیشه نیاز به مراجعه به دادگاه­ها نیست و تعیین داور در قراردادها را یکی از مهمترین راهکارها برای حل اختلافات حقوقی پیش آمده برای کسب و کارها بیان نمود.

پخش زنده

برخی از شرکت کنندگان رویداد که امکان حضور در رویداد را نداشتند به صورت آنلاین رویداد را دنبال میکردند.

اپلیکیشن رویداد

همچنین شرکت کنندگان رویداد میتوانستند با دانلود اپلیکیشن اندروید و IOS رویداد از کانداکتور برنامه مطلع شوند و با دیگر شرکت کنندگان ارتباط برقرار نمایند.

نظرات کاربران

User Comments