هفتمین دوره نمایشگاه نوآوری و فناوری اینوتکس (INOTEX)

1397/10/05

هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری با حضور مجله زرافه

امسال، مجله استارتاپی زرافه در این جشنواره حضور خواهد داشت و به مصاحبه با استارتاپ های حوزه فناوری و معرفی آن ها خواهد پرداخت. علاقمندانی که مایل به معرفی استارتاپ خود در مجله زرافه هستند می توانند از طریق وبسایت زرافه به آدرس giraffemag.com به ثبت نام استارتاپ خود بپردازند تا خبرنگاران مجله زرافه در این رویداد پرمخاطب به معرفی آن ها بپردازند. با ثبت نام استارتاپ خود در زرافه می توانید از مزایای دیگری نیز بهره مند شوید. در ادامه به معرفی و توضیح مختصری از این نمایشگاه می پردازیم.

درباره اینوتکس 2018

اینوتکس (International Innovation and Technology) به عنوان رویدادی برای گسترش و عرضه فناوری و نوآوری معرفی شده است. در این نمایشگاه استارتاپ های فناورانه و نوآورانه معرفی می شوند و شرکت ها و سرمایه گذاران به سرمایه گذاری روی این طرح ها و استارتاپ ها می پردازند. پیش بینی می شود که در این رویداد بین المللی بیش از 4000 نفر بازدیدکننده (علاقه مندان، افراد و نمایندگان شرکت های متخصص و نقش آفرین در فضای استارتاپی، سرمایه گذاران و هیئت های تجاری) حضور پیدا کنند. محور اصلی اینوتکس بر پایه ی مبادله دانش و فناوری است.

موضوعات این نمایشگاه در سال های برگزاری، محدود به موضوعی خاص نبوده و این رویداد میزبان شرکت های مختلفی در موضوعات مختلف که در زمینه فناوری و نوآوری فعال هستند بوده است.

با این وجود اینوتکس با توجه به ترندهای های جهانی یک موضوع را به عنوان تم اصلی این نمایشگاه انتخاب می کند و امسال، هفتمین دوره از نمایشگاه اینوتکس به موضوع شهر هوشمند (Smart City) اختصاص داده شده است. شعار اینوتکس امسال “شهر هوشمند، زندگی هوشمند” است.

دوره های گذشته اینوتکس چطور گذشت؟

اولین و دومین دوره از این نمایشگاه با نام «نمایشگاه بین المللی فناوری های پیشرفته» برگزار شد و هدف آن انتقال فناوری های نوین از کشورهای دیگر بود. دومین دوره از برگزاری نمایشگاه اینوتکس در سال 2013 که در محل مرکز آفرینش های کانون پرورش فکری (سالن همایشهای حجاب) برگزار شد 72 شرکت از کشورهای روسیه، اکراین و بلاروس حضور یافتند. هدف از تشکیل این رویداد در سال 2013 (1391) انتقال فناوری های مورد نیاز برای کشورمان بود.

اینوتکس 2014

در سومین دوره نمایشگاه و در سال 2014 روند نمایشگاه کمی تغییر کرد و پای کشور های جدیدی به این نمایشگاه گشوده شد. همچنین نام این نمایشگاه به «نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (INOTEX)» تغییر کرد. در این دوره 111 شرکت از 8 کشور جهان حضور یافتند و این نمایشگاه برای نخستین بار در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. در این دوره از نمایشگاه اینوتکس بسیاری از شرکت های داخلی نیز حضور یافتند و بسیاری از این شرکت ها نیز به دلیل پایان ظرفیت موفق به حضور در نمایشگاه نشدند.

اینوتکس 2015 و 2016

پس از برگزاری نمایشگاه های اینوتکس سه روزه در دوره های اول تا سوم، این نمایشگاه در سال 2015 (1394) برای اولین بار در 4 روز برگزار شد. اینبار نیز تعداد کشورهای شرکت کننده در این نمایشگاه افزایش یافتند و نمایشگاه با حضور 118 شرکت از 16 کشور جهان برگزار شد. در این دوره 25 سند همکاری میان شرکت های مختلف امضاء شد. هدف اصلی این دوره نیز مانند دوره های گذشته ایجاد روابط میان شرکت های مختلف برای انتقال فناوری و نوآوری های کارآمد بود. اینوتکس 2016 نیز با افزایش حضور شرکت ها همراه بود و در این دوره 174 غرفه در این نمایشگاه تهیه شد.

 

اینوتکس 2017

اما سال گذشته و ششمین دوره از این نمایشگاه در محل نمایشگاه بین المللی تهران و سالن میلاد برگزار شد. در این نمایشگاه 226 غرفه از شرکت های فناور، استارتاپ ها، شتابدهنده ها و مخترعین حضور پیدا کردند و رویداد های جذابی نیز در این دوره برگزار شدند. رویداد های جذابی همچون استارتاپ دمو، نوآوردگاه و سومین نشست شبکه سازی نوآوری از جمله این رویداد ها بودند. در اینوتکس 2017 تغییرات جالبی رخ داد و برای نخستین بار اعضای مهمی از اکوسیستم نوآوری و فناوری در این رویداد حضور پیدا کردند. تجربه موفق این دوره پایه و اساسی برای برگزاری رویدادی جذاب تر در سال های آینده بود. امید که امسال شاهد برنامه هایی جذاب و متفاوت در اینوتکس 2018 باشیم.

نظرات کاربران

User Comments