خرده لحظات (Micro-Moments) چیست؟ با آینده بازاریابی آشنا شوید

1397/10/04

خرده لحظات (Micro-Moments) چیست؟

طبق تعریف گوگل، به لحظه ای که کاربر از موبایل خود استفاده می کند تا در مورد مکانی که می خواهد به آن سفر کند، کاری که می خواهد انجام دهد یا چیزی که می خواهد بخرد اطلاعات کسب کند خرده لحظه یا micro-moment گفته می شود. این لحظه ها گلِ سرسبدِ لحظات نقشه سفر مصرف کننده بوده و فرصتی بسیار عالی برای برندهای باهوشند تا از این طریق، توجه مصرف کننده را به سمت خود جلب کنند. علاوه بر اینها بهترین فرصت برای تشویق کردن کاربر به خرید هستند.

این تغییر جهت مصرف کنندگان از دسکتاپ به موبایل، فرصتی فوق العاده برای کسب و کارهاست و آنها را قادر ساخته تا درست قبل از لحظه تصمیم گیری مشتری، خود را به او نشان دهند. برای بازاریاب هایی که قصد دارند رفتار مصرف کننده را درک کرده و از تغییرات آن آگاه شوند درک عمیق تر خرده لحظات از اهمیتی حیاتی برخوردار است. در ویدئویی که خود گوگل از این مفهوم جدید منتشر کرده است، درکی بهتر از مفهوم خرده لحظه ها یا Micro-Moments پیدا خواهید کرد.

اهمیت درک خرده لحظات (Micro-Moments) چیست؟

 • طبق تحقیق گوگل، روزانه به طور میانگین از هر 4 کاربر 1 کاربر برای پیدا کردن سریع پاسخ سؤالات خود از موبایل استفاده می کند.
 • ادوبی حساب کرده که 1.2 میلیارد دلار فروش از جمعه سیاه سال گذشته سهم موبایل ها بوده است. این آمار که رکورد محسوب می شود نشاندهنده تمایل روزافزون کاربران به استفاده از موبایل است.
 • آمار فروش PayPal نشان می دهد کاربران موبایل یک سوم از فروش کلی محصولات در روز شکرگذاری و جمعه سیاه را به خود اختصاص داده اند.
 • طبق گوگل کاربران به طور میانگین روزانه 3 ساعت از موبایل استفاده می کنند و حجم جستجوهای موبایل نیز سال به سال در حال افزایش است. مثلاً حجم جستجوی کاربران برای ابزارهای الکترونیکی و البسه تا 40 درصد و برای صنایع غذایی 30 درصد افزایش یافته است.

  فرصت های استفاده از خرده لحظات (Micro-Moments)

  این حجم بالای استفاده از موبایل یعنی بازاریاب ها فرصت های بسیار زیادی دارند تا با بازار هدف خود ارتباط برقرار کنند، میزان وفاداری به برند را زیاد کرده، روابط خود را با مشتریان قوی تر کرده و نهایتاً نرخ تبدیل را افزایش دهند. در همه این لحظه ها می توان از micro-moment ها برای بهبود شرایط بهره برد.

  کمپانی گوگل سردمدار تحقیق در مورد micro-moment هاست و به طور مفصل در مورد الگوهای رفتاری مشتریان و روش های خرید کردن آنها را در طیف گسترده ای از زمینه ها مثل سفر، سرمایه گذاری، سرگرمی، زیبایی و بهداشت شخصی تحقیق و پژوهش کرده است.

  بهبود SEM به کمک Micro-Moments

  یکی از بهترین روش های استفاده از خرده لحظه ها بهبود عملکرد بازاریابی موتورهای جستجو است؛ یعنی لحظه ای که دقیقاً کاربر دنبال رفع نیاز است خود را به او نشان دهیم. می توان از خرده لحظه ها به عنوان ابزاری برای افزایش مشارکت کاربران و زیادتر کردن نرخ بازگشت سرمایه استفاده کرد. برای انجام چنین کاری باید نحوه به کارگیری صحیح خرده لحظه ها را دانسته و ببینیم این لحظات برای ما و در نگاه کاربران به چه صورتی خواهند بود.

  مهم ترین خرده لحظاتی که کاربر برای رفع نیاز خود به تلفن همراه مراجعه می کند 4 مورد هستند:

   

چگونه از خرده لحظات بهره وری کنیم؟

آنالیز داده ها

در اولین قدم به داده و اطلاعات زمینه کاری خود دسترسی پیدا کنید. از تحقیقات و اطلاعات موجود مثل پژوهش ها، تحقیقات رفتار کاربران، اینفوگرافیک ها و مقالات استفاده کنید.
به کمک گوگل آنالیتیکس داده های خود را آنالیز کرده و ببینید کاربران از چه راه هایی شما را پیدا کرده و از چه دیوایس هایی برای جستجو کردن استفاده می کنند. بعد دیوایسی که بیشترین نرخ تبدیل را داشته شناسایی کنید. با کمی آنالیز بیشتر و بازی با اعداد و ارقام الگوهای رفتاری مشتریان را پیدا خواهید کرد.

ببینید چه میزان از خریدها از طریق موبایل انجام گرفته است. آیا خریدهایی که بوسیله دسکتاپ انجام شده اند با موبایل قابل مقایسه هستند؟ با فهمیدن اینکه موبایل در پروسه تصمیم گیری مشتریان چه جایگاهی دارد، حال کافی است تا یک استراتژی ایجاد کرده و در خرده لحظه صحیح خود را به آنها نمایش دهید. به عبارت ساده تر کاری کنید تا در صفحه نتایج جستجوی کاربر نمایش داده شوید.

 

موبایل فرندلی بودن

موبایل دوست بودن سایت خود را چک کنید؛ سرعت لود شدن صفحه فاکتور بسیار مهمی برای نمایش داده شدن در صفحه نتایج جستجوی موبایل کاربر است. با نمایش دادن سریع محتواها می توانید نظر کاربران موبایلی را جلب کنید. به عبارت دیگر باید در هر بخش از قیف فروش حضوری فعال داشته باشید؛ از لحظه اولیه “می خوام…” گرفته تا لحظه خرید. استفاده از فریم ورک AMP روشی عالی برای زود لود شدن صفحات سایت در موبایل است.

 

تولید محتوای مفید

در قدم آخر محتواهای خود را بررسی کنید؛ در صورت نیاز در استراتژی تولید محتوای خود تغییر ایجاد کرده تا بتوانید توجه کاربران موبایل را به خود جلب کنید. محتوا مثل پُلی است که نقطه آغاز و پایان قیف فروش را به یکدیگر متصل می کند. با تولید محتوای ارزشمند حضور خود را در همه خرده لحظه های ابتدای نقشه سفر مشتری تضمین می کنید.
خواندن محتوای مفید اولین قدم در تبدیل کاربران به خریدار است.

مثلاً اگر فروشنده لامپ های LED هستید نوشتن مقاله در مورد تفاوت مصرف برق لامپ های قدیمی با جدید ایده خوبی است. چنین محتوایی به طور آنی منجر به فروش نمی شود اما به کاربری که در این مورد در حال جستجو است اطلاع رسانی کرده و او را به مرحله بعدی سفر مشتری می برد. نهایتاً خواندن آن مقاله منجر به سفارش و خرید لامپ جدید از سایت خواهد شد.

نظرات کاربران

User Comments