کمرنگ شدن فضای استارت آپی و استارت آپ ها در شهرستان ها

1397/10/04

دلیل کمرنگ شدن فضای استارت آپی و استارت آپ ها در شهرستان ها چیست؟

شاید اولین و مهم ترین دلیلی که برای این مسئله وجود دارد همین باشد که تفکر سرمایه گذاری در شهرهای کوچک همچنان سنتی است و از استارت آپ ها آنچنان که باید حمایت نمی شود. سرمایه گذاران در چنین شهرهایی برای ورود به دنیای استارت آپی ریسک نمی کنند و سرمایه گذاری در دیگر بخش های اقتصادی را ترجیح می دهند. به عقیده ی این افراد، سرمایه گذاری بر روی کارهای جدید پر مخاطره است و ریسک بالایی دارد. در حالی که با سرمایه گذاری بر روی چنین استارت آپ هایی علاوه بر رونق فضای استارت آپی، به اشتغال زایی و توسعه یخش اقتصادی در این شهرها نیز کمک می شود.

اکنون که صحبت از فضای استارتاپی شده است بگذارید از این مطلب فراتر برویم. استارتاپ ها حتی در شهرهای اصلی و بزرگ نیز با چالش ها و مشکلاتی رو به رو هستند. پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر در مورد مشکلات و چالش های پیش روی استارتاپ ها و فضای استارتاپی، بعد از این مطلب نگاهی به مقاله اساسی ترین مشکلات استارتاپ های ایرانی بیاندازید.

وضعیت ذکر شده در چنین شهرهایی باعث شده تا بسیاری از کارآفرینان برای شروع کار خود به تهران بیایند و با ماندگار شدن در این شهر به فعالیت های خود ادامه دهند. به عبارتی فرصت های رشد و پیشرفت از شهرهای کوچک گرفته می شود و تهران روز به روز توسعه ی بیشتری در بخش استارت آپی را تجربه می نماید. در صورتی که برای پیشرفت یک کشور توزیع رشد در سرتاسر آن از رشد تنهای پایتخت در یک حوزه مفیدتر خواهد بود و مزایای بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

فرهنگ استارت آپی در شهرهای کوچک

علاوه بر جا نیفتادن فرهنگ استارت آپی در شهرهای کوچک، مشکل دیگر کمبود نیروهای متخصص است. بیشتر نیروهایی که در این حوزه متخصص هستند به تهران مهاجرت کرده اند و کارشناسانی که می توانند نقشه ی راه را برا ی کار آفرینان به تصویر بکشند در شهرهای کوچک دیگر وجود ندارند. نبود منابع لازم برای شروع استارت آپ و کمبود فرهنگ در این زمینه باعث شده تا شهرهای کوچک از وجود کارشناسان و نیروهای کاربلد خالی شود در نتیجه حتی اگر سرمایه گذاری قانع به انجام حمایت از یک استارت آپ شود نیروهایی که برای تشکیل یک تیم لازم هستند کمیاب شده اند.

بسیاری از کارشناسان فرهنگی معتقدند که فرهنگ مردم در شهرهای کوچک نمی تواند پذیرای تغییرات باشد، آنها عادت کرده اند که تغییرات ابتدا در شهرهای بزرگ اتفاق بیفتد و سپس توسط شهرهای کوچک تجربه شود به همین دلیل به خوبی نمی توانند پذیرای تغییرات استارت آپی در شهرهای خودشان باشند.

شهرداری ها به کمک استارتاپ ها بیایند

برای سرمایه گذاری بیشتر بر روی استارت آپ ها باید شهرداری ها نگاه درست تری به این حوزه داشته باشند و با حمایت فرهنگی جامعه ی آن شهر را به سمت استفاده از تکنولوژی و سرمایه گذاری در چنین حوزه هایی ببرند. مراکز شهرداری می توانند به بیشتر دیده شدن استارت آپ ها و گسترش فرهنگ مردم ر زمینه ی استفاده از این کسب و کارهای نوپا موثر واقع شوند تا فضای استارت آپی به شهری به جز تهران نیز منتقل شود و اشتغال و رونق اقتصادی به شهرهای کوچک نیز منتقل شود. با پیش گرفتن چنین مسیری کم کم شتاب دهنده ها نیز به شهرهای گوناگون می روند و استارت آپ ها در سطح کشور توسعه می یابند.

رقابت منفی استارت آپ ها با یکدیگر

گذشته از تمام دلایلی که به عوامل بیرونی مربوط می شوند خود استارت آپ ها نیز در این زمینه نقش دارند. یکی دیگر از دلایل ضعف عملکرد استارت آپ ها در شهرهای کوچک نسبت به پایتخت به رقابت های منفی شکل گرفته بین آنها برمی گردد. استارت آپ ها با یکدیگر اتحاد ندارند و رقابت هایی که بینشان صورت می گیر به خودشان صدمه می زند در صورتی که موفقیت شهر و فضای استارت آپی در رقابت سالم بین استارت آپ ها می باشد.

نکته ی دیگر اینکه وجود شرایط منفی در بازار استارت آپی باعث شده تا آنها از مزایای مربوط به رشد در شهرهای کوچک نیز محروم بمانند. مزایایی مانند هزینه های اجرایی پایین، جامعه ی هدف کوچک، فضای بیشتر برای دیده شدن و توسعه ی ارتباطات قوی تر همگی پتانسیل های بالقوه ای هستند که می توانند با بالفعل شدن نقش بزرگی در پیشرفت یک استارت آپ و حضور موفق او در شهرهای دیگر داشته باشند. طرز تفکری که در حال حاضر بین کار آفرینان شایع شده است این است که برای موفق بودن نمی توان از شهرهای کوچک شروع کرد و مهاجرت به شهرهای بزرگ علی الخصوص تهران تنها راه برای رشد استارت آپ ها است. در صورتی که این تفکر کاملا غلط است و در صورتی که از منابع بالقوه ی موجود در شهرهای کوچک به درستی استفاده شود استارت آپ های نوپا می توانند رشد بیشتری را نسبت به حضور در کلان شهرها تجربه کنند.

 

امید ها برای رشد فضای استارت آپی و استارت آپ ها در شهرستان ها زنده است

با همه این تفاصیر همچنان استارت آپ های آینده دار و البته موفقی در سایر شهرهای کشور عزیزمان بجز پایتخت شروع به فعالیت کرده و عملکرد خوبی داشته اند که امید به آینده ی این اکوسیستم را بیشتر می کنند. بعلاوه شتاب دهنده های مختلفی نیز در شهرهای مختلف راه اندازی شده اند و در انتظار ایده های بومی و نو برای حمایت از آنها و رشد دادنشان هستند که نیازمند تمرکز نیروهای جوان و مستعد برای ایده پردازی و همچنین سرمایه گذاران ریسک پذیر و آینده نگر برای فعالیت در این زمینه هستند.

نظرات کاربران

User Comments