کابین تاکسی های آنلاین چه زمانی پر می شود؟

1397/10/04

ایده گرفتن تاکسی های آنلاین از اوبر(UberCab)

اوبر سرویس تاکسی آنلاین مبتنی بر تلفن همراه هوشمند است که درشهر سانفرانسیسکو آمریکا راه اندازی شده و شکل گرفته است. اوبر نخستین استارت آپ دنیاست که در آن رانندگان با خودروهای شخصی خودشان کار می کردند، کرایه ها با کمک اپ اوبر به صورت اتوماتیک محاسبه و آنلاین به حساب رانندگان واریز می شد. محبوبیت این سرویس در سانفرانسیسکو به حدی زیاد بود که سریعا در ایالت های دیگر هم فعال شد و پس از آن با موفقیت های جهانی که به دست آورد سایر کشورها برای کپی برداری از آن انگیزه ی لازم را به دست آوردند و کارآفرینان بسیاری در جهت ارائه خدمات مبتنی بر سرویس دهی آنلاین به مسافران بر آمدند اگر چه پیاده سازی چنین سیستم پیچیده ای و کپی برداری از اوبر آسان نیست.

سیستم عملکرد تاکسی آنلاین اوبر

بعد از دانلود کردن برنامه و وارد شدن به آن با کد فعال سازی که برایتان پیامک می شود می توانید از سرویس اوبر استفاده نمایید.
با مشخص کردن مکان فعلی در مرحله ی بعد باید نوع ماشین را مشخص کنید.

  • Black car : سرویس اصلی اوبر همین گزینه است که در آن یک ماشین سدان و آخرین مدل برای شما ارسال می شود و 4 نفر ظرفیت دارد.
  • Taxi : با انتخاب این گزینه تاکسی هایی که با اوبر قرارداد دارند برای شما ارسال می شوند با این تفاوت که پرداخت شما آنلاین می باشد.
  • UberX : مقرون به صرفه ترین گزینه ای که در اوبر می توانید از آن استفاده کنید همین اوبر ایکس است. با انتخاب این گزینه خودرویی معمولی برای شما ارسال خواهد شد.
  • SUV : با فعال کردن این گزینه خودرویی لوکس و شاسی بلند برای شما ارسال می شود که 6 نفر ظرفیت دارد. این گزینه گران تر از موارد دیگر می باشد.
  • Lux : با انتخاب این گزینه شما یک ماشین لوکس و آخرین مدل برایتان ارسال می شود. گرانترین سرویس اوبر همین مورد است.

هنگامی که مکان و خودروی مورد نظر را انتخاب می کنید اوبر یک زمان تقریبی را به شما اطلاع می دهد که در آن خودرو به محلی که در آن قرار دارید می رسد. در این قسمت می توانید با استفاده از گزینه ی Share My ETA موقعیت مکانی خود را به دوستان یا آشنایانتان بفرستید. مسافران با استفاده از چنین امکانی امنیت بیشتری را در اوبر احساس می کنند.
پس از سوار شدن به خودرو کرایه ی شما بر اساس سرعت و مسافت طی شده محاسبه می شود و در ادامه با پرداخت آنلاین کرایه ی شما به حساب راننده واریز می شود. در ادامه مسافر امتیاز دلخواه را به راننده می دهد و سفر در اینجا پایان می یابد.

نقاط ضعف سیستم های کپی برداری شده از اوبر

یکی از نقطه ضعف هایی که در سرویس تاکسی های آنلاین وجود دارد ورود به حریم شخصی مسافر است که چندی پیش سر و صدای زیادی نیز در ایران به پا کرد. در این سیستم ها پس از آنکه مسافر به اپ وارد می شود برای برقراری ارتباط با راننده باید بر روی دکمه ی ارتباط کلیک کند و در این مرحله شماره ی راننده در اختیار او قرار می گیرد. در موارد دیگر نیز راننده گاهی برای داشتن آدرسی دقیق تر یا تخمین زمان رسیدن مسافر با او تماس می گیرد. از دید کاربران و کارشناسان ارتباط مستقیم میان مسافر و راننده چندان جالب نیست و در این تبادل شماره حریم شخصی مسافر و راننده هر کدام جداگانه پایمال می شود. رد و بدل شدن شماره در پروسه سرویس دهی به مسافر نقطه ضعف بزرگی است که دیگر در اوبر وجود ندارد و این شرکت با ایجاد یک شبکه واسطه ای میان تماس های کاربر و راننده این مشکل را به خوبی حل کرده است.

با تمام این تفاسیر این تاکسی های آنلاین همچنان جای بهتر شد و رفع مشکلات احتمالی موجود را دارند و قطعا فضای بسیار زیادی را برای مانور های رقابتی با رقبای خود خواهند داشت. بدون شک رشد هرچه بیشتر هرکدام از این سرویس ها در نهایت هم به نفع کاربران و هم به نفع مالکین این شرکت ها خواهد بود. اما آیا بیش از این نیز امکان حضور استارتاپ های جدید با سرویس مشابه در این فضا وجود دارد؟ باید بگوییم که کمیت حضور سرویس های این چنینی به نظر کافی می رسد و برخی از این سرویس ها به قدری بازار خود را گسترش داده اند که به راحتی سایر کسانی که برای ورود به این عرصه تلاش می کنند را زمین خواهد زد. ما امیدواریم که پس از این استارتاپ ها عمده تلاش خود را برای بهتر کردن کیفیت و خدماتی که برای این سرویس ها ارائه می شود متمرکز کنند و با حل مشکلاتی که تا کنون در رابطه با آنها گزارش شده اقدامات لازم را انجام دهند. همچنین رشد سریع و scale این استارتاپ ها محیطی را برای ارائه ایده هایی جهت استارتاپ های جانبی و استارتاپ هایی که در کنار این سرویس ها می توانند فعالیت کنند را بیشتر از پیش فراهم خواهد کرد که امید می رود به خوبی از آن استفاده شود.

شاید بهتر باشد تا کسانی که قصد دارند با کپی برداری از ایده های نو یا ایجاد استارتاپ برای رقابت با فعالان یک حوزه، مسیر یک استارتاپ را جذاب تر کنند با مطالعه کتابهایی مثل “هنرمندانه کپی کنید” دریابند که کپی برداری صرف از یک ایده بدون در نظر گرفتن نقص ها و اقدام برای رفع آنها در نسخه های جدید، اکوسیستم استارتاپی نه تنها رشد نخواهد کرد بلکه به فضایی بیمار برای رقابت های مرده مانند رقابت میان شرکت های خودروسازی داخلی تبدیل خواهد شد.

ما همواره به این فضا خوشبینیم و امیدواریم شرکت هایی که در این زمینه به عنوان یک استارتاپ شروع به کار کرده و هم اکنون به شرکت هایی متوسط و بزرگ تبدیل شده اند، بتوانند نقد های وارد شده به این سیستم را با تکیه بر فناوری های جدید دنیا رفع، و الگوهایی ماندگار برای علاقمندان به استارت آپ ها باشند.

نظرات کاربران

User Comments