استارت آپ شما هم با هزینه های سنگین استارتاپی دست و پنجه نرم می کند؟

1397/10/04

هوشمندانه پول خرج کردن برای مقابله با هزینه های سنگین استارتاپی

حقوق خودتان را بیش از حد زیاد نکنید

اکثر کارآفرینان تازه وارد در شروع راه اندازی کسب وکار خود درآمد (Revenue) را با سود (Profit) اشتباه می گیرند. پول سرشاری که در آغاز حیات کمپانی به آن سرازیر می شود به این معنی نیست که می توانیم در همان ابتدای کار آن را برای خود خرج کنید. باید اول به هزینه هایی که برای گرداندن کسب و کار شما نیاز است توجه کنید؛ مثل حقوق کارمندان، مالیات ها، هزینه های ثابت و غیره. تعداد بسیار زیادی از کارآفرینان موفق در ابتدای کار از همه کارمندان خود کمتر حقوق می گرفته اند؛ بنابراین اول در کار سرمایه گذاری کنید و بعد به خودتان حقوق پرداخت کنید.

افراد ارزشمند را استخدام کنید

وقتی می خواهید کارمند یا پیمانکار استخدام کنید به جای کمیت بر کیفیت تمرکز کنید. بعضی اوقات می بینیم که یک کارمند به اندازه 20 نفر ارزش دارد. بنابراین خیلی مهم است که با صرف زمان کافی و حوصله افراد مختلف را بررسی کرده و با آنها مصاحبه کنیم تا مطمئن شویم در از همان ابتدای کار بهترین افراد را جذب می کنیم.

کارهای مدیریتی را خودتان انجام دهید

حوزه استارتاپی فضایی بسیار رقابتی است، باید چابک بوده و در عین حال با درآمد کم جلو بروید؛ انتخاب دیگری وجود ندارد. ممکن است در آغاز کار پولی برای استخدام کارمند نداشته باشید و مجبور شوید خودتان هم کار مدیریت منابع انسانی را انجام داده و هم حسابداری کنید. البته چنین چیزی کاملاً بد نیست؛ چون بالاخره باید این چیزها را در مورد کسب و کاری که صاحب آن هستید بدانید و بعداً آنها را به کارمندان خود واگذار کنید. بعدها اگر مشکل یا مسأله ای در این قسمت ها بوجود آمد می توانید درک درستی از اوضاع داشته باشید.

به کمک نرم افزار بعضی کارها را اتوماتیک کنید

از قدیم گفته اند وقت طلاست؛ تا آنجا که امکان دارد کاری کنید تا امور به صورت خودکار انجام شوند چون زمان هایی را که قرار بود برای آن کارها صرف کنید را حالا می توانید به کارهای مهم تر و ضروری کسب و کار خود اختصاص دهید. می توانید به کمک سرویس MailChimp لیست تماس های خود را ذخیره کرده، به آنها ایمیل بفرستید و آنها را پیگیری کنید. برای خودکار کردن بسیاری از عملکردهای تیمی از Help Scout استفاده کنید. به طور کل اگر نرم افزارهای دیگری را می شناسید که به خودکار کردن امور کمک می کنند از آنها استفاده کنید، خصوصاً کارهای مدیریتی که بالاتر ذکر کردیم. اجازه ندهید هزینه های ماهیانه یا سالیانه و یا خرید لایسنس های نرم افزارها شما را بترسانند؛ پرداخت آن هزینه ها ارزشش دارد چون زمان ارزشمند خود را به کارهای مهم تری اختصاص خواهید داد.

از نرم افزارهای حسابداری مقیاس پذیر استفاده کنید

نرم افزار Freshbooks انتخابی عالی برای استارتاپ های سرویس محور است چون قابلیت زمانبندی داشته و به شما کمک می کند تا هزینه پروژه های خود را کنترل کنید. نرم افزار حسابداری و مقیاس پذیر مفید دیگر QuickBooks است که گزارش های بهتری ارائه داده و به خوبی همراه با رشد کسب و کار شما خود را با تغییرات وفق می دهد. نرم افزارهای دیگر Sage, Zoho, Xero, Working Point, Yendo هستند. توصیه می کنیم با افرادی که کسب و کاری مشابه شما دارند مشورت کرده و ببنید آنها از چه نرم افزاری استفاده می کنند. اگر بعدها بخواهید نرم افزار حسابداری خود را تغییر دهید به دردسر خواهید خورد.

جریان نقدی را فراموش نکنید

 

بسته به محصول یا سرویسی که ارائه می کنید می توانید بسته های تشویقی برای مشتریانی که هزینه اشتراک سالیانه را همان ابتدا پرداخت می کنند (اگر سرویس ارائه می کنید)، یا پول محصول را به جای صورتحساب کردن یکجا زمان خرید پرداخت می کنند در نظر بگیرید. علاوه بر اینها باید دستورالعمل هایی برای حسابهای دریافتنی و زمان تسویه کردن با بدهکاران ایجاد کنید تا مطمئن شوید جریان نقدی همواره به شرکت وارد می شود.

 

ترازبندی و اختصاص صحیح بودجه

 

از اینکه بودجه تحت اختیار شما با منابعی که قرار است برای گسترش خود استفاده کنید هخخوانی دارد اطمینان حاصل کنید. این مورد را باید همواره بررسی کنید. اگر دیدید به اهدافی که برای رشد در نظر گرفته بودید نمی رسید، احتمالاً بودجه کمی را به این قسمت قسمت اختصاص داده اید و باید از قسمت های دیگر بودجه بگیرید. رشد کسب و کار را جدی بگیرید چون اگر رشد نکنید، درجا زده اید و شکست خواهید خورد؛ خصوصاً اگر در اوایل تأسیس کسب و کار به سر می برید.

 

متخصص مالیاتی را که با استارتاپ های تازه تأسیس تجربه دارد استخدام کنید

 

این قسمت را به اصلاً نباید شوخی بگیرید؛ تصور کنید مأمورین مالیاتی به طور سر زده به شرکت شما می آیند و آمار مالیات های چهار سال گذشته را طلب می کنند، بعد هم متوجه می شوند میلیون ها تومان بدهکار دولت هستید. قطعاً تجربه چنین موقعیتی بسیار استرس زا و اسفناک خواهد بود. بنابراین دانستن قوانین مالیاتی و آمارگیری از مالیت های پرداخت شده بسیار حیاتی است. هنوز هم می توانید حسابداری را به کمک نرم افزارها انجام داده و همانطور که قبلاً گفتیم امور حسابداری را اتوماتیک کنید، ولی حتماً با یک متخصص مالیاتی کارکشته که تجربه زیادی با استارتاپ های تازه تأسیس دارد مشورت کنید.

به طور کلی هر چه بیشتر در مورد کسب و کار خود بدانید موفق تر خواهید شد. فراموش نکنید قرار نیست با استارتاپ یک شبه پولدار شوید. تا آنجا که امکان دارد پول های بدست آمده را صرف گسترش کسب و کار خود کرده و در آینده بازگشت تصاعدی سرمایه ها را نظاره کنید.

نظرات کاربران

User Comments