اینترنت اشیاء، موضوع داغ اما کم استقبال استارت آپی

1397/10/04

اشیاء قابل اتصال به اینترنت

از نمونه اشیائی که می توانند به اینترنت متصل شوند: خودروها، یخچال ها، سیستم های روشنائی خانه، چراغ های راهنمایی و رانندگی و حتی ساعت های هوشمند می باشند. کامپیوترها لزومأ مانند گذشته محدود به مانیتور و کیبورد نمی شود. امروزه کامپیوترها در اندازه بسیار کوچک نیز موجود بوده و قابلیت حمل و جای سازی در اشیاء مختلف را دارا هستند. امروزه کاربرد اینترنت اشیاء بسیار بیشتر از کامپیوتر معمولی است. یکی از وسائلی که مدت زیادی نیست که این قابلیت به آن اضافه شده، دستگاه آمازون اکو می باشد. دوربین های حفاظتی نیز پیشرفته تر از قبل در این بستر حضور دارند.

نکته جالب توجه این است که این تکنولوژی تاکنون در کارآفرینی های مختلف نقش به سزایی را ایفا کرده است. البته این فناوری در ابتدای راه بوده و راه درازی را برای پیشرفت پیش رو دارد. اینترنت اشیاء نه تنها در کشورهای پیشرفته، بلکه در ایران به وسیله کارفرمایان متفکر و خلاق به فرصت ارزشمند شغلی تبدیل می شود. اینترنت اشیاء هدف بسیاری از شرکت های استارتاپی نوپا قرار گرفته تا با حرکت همگام با تکنولوژی روز، بتوانند استفاده از این فناوری را برای مشتریان خویش به ارمغان بیاورند. این موضوع می تواند در حکم تهدیدی برای کسب و کارهای سنتی به حساب بیاید. تهدید بزرگ تر از این بابت است که وسائلی به غیر از موبایل و کامپیوتر نیز می توانند به فضای اینترنتی ورود پیدا کنند.

 

استارت آپ های فعال در این زمینه

یک نمونه استارت آپ که در زمینه اینترنت اشیاء فعالیت می کند Armis نام دارد که حوزه کار آن با امنیت اینترنت اشیاء است. شروع به کار این شرکت در سال 2015 بوده و در واقع به ارائه یک پلتفرم امنیتی مستقل می پردازد. این پلت فرم به شرکت ها این اجازه را می دهد تا دستگاه انتخابی دلخواه از شبکه را مشاهده کرده و بتوانند آن را کنترل کنند. شناسایی هر دستگاه با دقت انجام می گیرد و دستگاه های شرکت ها را به یکدیگر وصل می کند. استارت اپ های دیگری نیز در این زمینه وجود دارند که از میان آن ها می توان موارد زیر را نام برد. شرکت Rollok در فنلاند که بازار تولید قفل های هوشمند را به توسعه می رساند. شرکت OOkAR در فرانسه که رانندگی و سلامت خودروی شما را به ارمغان می آورد. شرکت Upeaa در آمریکا که در صورتی که بدون اتصال اینترنت یا GPS دستگاه های افراد مختلف را به هم وصل می کند.

در تحقیقات انجام شده استارت آپی که در این زمینه در ایران مشغول به فعالیت باشد ثبت نشده بود. بخشی از مجله زرافه به معرفی و بررسی استارت آپ های جدید پرداخته و به شناخته شدن هر چه سریع تر آن کمک خواهد کرد. به همین منظور اگر در این زمینه فعالیتی را آغاز کرده اید، می توانید با معرفی استارت آپ خود، به نتیجه گیری سریع تر برسید. اینترنت اشیاء طیف وسیعی را در بر می گیرد و می تواند موضوع مناسبی برای ایجاد کسب و کار باشد. اگر به فکر شروع یک استارت آپ هستید با توسعه دادن اینترنت اشیاء به پیشرفت این بحث در کشور کمک کنید.

نظرات کاربران

User Comments