تاریخچه انجمن

1397/09/29

انجمن جوانان کارآفرین

پس سالها انتظار برای ایجاد تشکلی غیر دولتی برای جوانان کارآفرین، بالاخره خبرهای مربوط به تشکیل دبیرخانه موقت انجمن جوانان کارآفرین استان تهران پیام امیدوارکننده ای برای فعالان تجاری و جامعه مدنی بود. در کشور ما، اکثر نهادهای متولی امور جوانان، دولتی هستند و از همین رو از هر گامی ولو کوچک که به فعالیتهای مستقل برای آموزش و شبکه سازی جوانان کارافرین کمک کند باید استقبال کرد. جای خوشحالی است که اتاق ایران، به اتاقهای استانی توصیه کرده که به تشکیل «انجمن جوانان کارآفرین» مبادرت کنند.

 

تشکیل انجمن جوانان کارآفرین در راستای کمک به همکاری و هم اندیشی و انجام کارهای سازمان یافته در میان کارافرینان جوان استانها تشکیل می شود. اواخر تابستان بود که پدرام سلطانی از به ثمر رسیدن تلاش های 16 ساله و موافقت هیأت رئیسه اتاق ایران با تشکیل اتاقهای استانی جوانان خبر داده بود. ولی به هر حال استفاده از نام اتاق برای این تشکل امکان پذیر نشد و نهایتا قرار شد که این تشکلها با نام «انجمن جوانان کارافرین استان» فعالیت کنند. لازم است رهبران جامعه کسب و کار استان ها، با به حداقل رسانی موانع بروکراتیک و با اعتماد به جوانان، از تشکیل و فعالیت این انجمن جوانان حمایت کنند.

ماده 8 اساسنامه انجمن جوانان کارافرین، مسئولیت ها و وظایفی را در چهار چوب توسعه فرهنگ مسئولیت پذیری اجتماعی، شبکه سازی و آموزش تعریف کرده است. از جمله بندهای ماده 8 می توان به مسئولیت های ذیل اشاره کرد: شناسایی مشکلات کارافرینی جوانان در استانها، افزایش همکاری و شبکه سازی میان جوانان کارافرین، افزایش مهارتهای کارافرینی و مدیریتی، آشناسازی کارافرینان جوان با مسئولیت اجتماعی بنگاههای اقتصادی و اهداف توسعه پایدار، برگزاری رویدادهای استارت آپی، همکاری با اتاق های استانی و همکاری با نهادهای جوانان در داخل و خارج از کشور. تشکیل انجمن جوانان کارافرین در هر استان، در هماهنگی با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مربوطه انجام خواهد شد.

تشکیل اتاق های بازرگانی جوانان قدمتی صدساله دارد و به تاسیس «تشکل مدنی جوانان پیشرو» در سال 1915 در آمریکا باز می گردد‌. این تشکل مقدمه تاسیس اتاق بازرگانی جوانان آمریکا در سال 1920 شد. سپس با شکل گرفتن اتاق‌های جوانان در کشورهای دیگر و ایجاد ارتباط بین این اتاق‌ها این حرکت شکل گسترده ‌تری به خود گرفت تا اینکه در سال 1944 «اتاق بین‌المللی جوانان» با گردهمایی 30 اتاق جوانان در شهر مکزیکوسیتی بنا نهاده شد. از آن ‌پس روند تأسیس اتاق جوانان در اقصی نقاط دنیا شکل جدی‌تری به خود گرفت و اکنون در بیش از 120 کشور دنیا اتاق بازرگانی جوانان به وجود آمده است. در این میان جای تشکلی که صدای جوانان کارآفرین ایرانی باشد خالی بود که انشاالله با فعال سازی انجمن های جوانان کارآفرین پر شود.

 

از جمله نکات مثبت اساسنامه انجمن، اشاره به فعالیت استارتاپ هاست. بر اساس اساسنامه، شرکتهای استارت آپ، در صورت دارا بودن تابعیت ایران، پذیرش و رعایت مفاد اساسنامه و پرداخت ورودیه و حق عضویت سالیانه می توانند با اخذ تأییدیه از اتاق استان به عضویت انجمن جوانان درآیند. با توجه به اهمیت روز افزون کسب و کارهای نو پا و نیز وجود جمعیت جوان و تحصیل کرده، تقویت شبکه سازی فعالان استارتاپی و کارافرینان این حوزه بسیار مهم است. امید است رهبران بخش خصوصی استان ها با نزدیک شدن به این قشر از کارآفرینان، شرایط بهتری برای رشد و بالندگی این حوزه فراهم کنند. آینده از آن جوانان است و بی اعتمادی به کارافرینان جوان، چیزی جز تضعیف فضای کسب و کار کشور و نهایتا کند کردن روند رشد اقتصادی نخواهد داشت. فعالان استارتاپی می توانند سر منشاء ایدهای جدید و خلاق برای جامعه کسب و کار باشند و در ضمن از تجربیات کارآفرینانی که سالهاست در فضای کسب و کار بوده اند بهره ببرند.

اتاق جوانان ایران پیش از انقلاب فعالیت های محدودی داشت و جای خوشحالی است که بار دیگر شاهد فعال شدن تشکلی مستقل برای جوانان کارآفرین کشور هستیم. هر چند انتقاداتی به تغییر نام از «اتاق» به «انجمن» وجود داشته و نیز نسبت به روند از بالا به پائین تصمیم گیری و شکل گیری انجمن ایرادهایی وارد شده است، ولی در این مرحله باید تمرکز را بر اطلاع رسانی در میان جوانان کارآفرین گذاشت و از اتاق ها خواست که با اعتماد به جوانان، فعالیت های انجمن جوانان کارآفرین را نه به عنوان موازی کاری، بلکه به عنوان مکمل فعالیت های خود ببینند. با موفقیت انجمن های جوانان کارآفرین، می توان امیدوار بود که شبکه سازی میان جوانان خلاق و مستعد که در عرصه کسب و کار فعال هستند به شکل کارآمدتری پیگیری شود و این پیشرفت شرایط را برای افرادی که علاقمند به ورود به این حوزه می باشند نیز به گونه بهتری فراهم کند. انشاالله انجمن جوانان کارآفرین بتواند به عنوان یک تشکل مستقل غیر دولتی، صدای جوانان خلاق مملکت باشد.