چشم انداز صنعت گردشگری در دوران پساتحریم

1397/10/03

پیش از شدت گرفتن تحریم ها در سال 91، گزارشی از سوی مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد که نشان می داد صنعت گردشگری حدود 6 درصد از اقتصاد ایران را در آن سال به خود اختصاص می داد. صنعت گردشگری ما از آن زمان با مشکلات زیادی روبرو شده است، اما باید توجه داشت که وضعیت لزوما چنین نخواهد ماند و این صنعت در دوران پساتحریم بیش از پیش در رشد اقتصادی کشور نقش خواهد داشت. مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی اخیرا گفت که رفع برخی از تحریم ها به افزایش تعداد تقاضای ویزای گردشگری برای سفر به ایران انجامیده است. با احتساب زائران شیعه و گردشگران کشورهای همسایه (همچون جمهوری آذربایجان) آقای سلطانی فر گفته است که بیش از چهار میلیون گردشگر در سال 92 به ایران سفر کرده اند که هر کدام از این مسافران هم تقریبا 1200 دلار برای کشور درآمد ایجاد کرده اند. 

افزایش تعداد مسافران به کشور به معنی ورود ارز و رونق اقتصادی است و خوشبختانه در برنامه اخیر دولت برای تقویت رشد اقتصادی نیز به این ظرفیت توجه شده است. در همین راستا دولت دکتر روحانی تلاش هایی برای جذب گردشگران خارجی به کشور انجام داده است و خوشبختانه به نظر می رسد که این تلاش ها موفقیت آمیز بوده است. تنها در فروردین ماه امسال 4594 تور خارجی از ایران دیدن کردند. این رقم بیش از دو برابر تعداد گردشگران در فروردین ماه سال گذشته بود. بانک جهانی برآورد کرده که گردشگران خارجی در ایران بیش از 2 میلیار دلار پول خرج کرده اند. در ضمن مقام های دولتی هم گفته اند که امسال صنعت گردشگری می تواند حدود 5 میلیار دلار درآمد برای کشور ایجاد کند.

ایران تاریخی غنی دارد و جاذبه های گردشگری ما هم بسیار متنوع است. از جاذبه های طبیعی دریای خزر و رشته کوه البرز گرفته تا آثار باستانی اصفهان و شیراز، همه این جاذبه های طبیعی و فرهنگی در نوع خود بی نظیرند و از این جهت ما در منطقه رقیبی نداریم. برغم این موضوع ما باید تلاشهای زیادی در صنعت گردشگری بکنیم تا بتوانیم با کشورهای حاشیه خلیج فارس رقابت داشته باشیم. برای مثال قطر و امارات متحده عربی در مقایسه با ایران از آثار تاریخی زیادی برخوردار نیستند، اما اقتصاد این کشورها بسیار بازتر از ایران است و از لحاظ زیر ساخت های حمل و نقل و صنعت هتل داری هم وضع بسیار بهتری از ایران دارند. هر چند ما از این کشورها عقب مانده ایم ولی با بازتر شدن اقتصاد کشور و جذب سرمایه گذاری کافی، صنعت گردشگری ما می تواند از این کشورها پیشی بگیرد.

در حال حاضر هم دولت اجرای برخی سیاست ها را آغاز کرده که به صنعت گردشگری کمک خواهد کرد. دولت اعلام کرده که می خواهد شرایط دریافت ویزا را برای شهروندان دوازده کشور تسهیل کند تا مسافران بیشتری از این کشورها به ایران سفر کنند. تسهیل دریافت روادید بسیار مهم است زیرا بسیاری که قصد سفر به ایران را دارند با مشکلات زیادی برای دریافت ویزا مواجهند و همین امر باعث کاهش تعداد گردشگران به ایران می شود. در همین حال دکتر روحانی از تلاش ها برای بهبود روابط با همسایگان و نیز کشورهای غربی خبر داده است. امسال دولت بریتانیا پس از سه سال سفارتش را در تهران بازگشایی کرد. حضور کنسولی مقام های بریتانیایی در تهران کار را برای مسافرت شهروندان این کشور به ایران راحت تر خواهد کرد. در کل هم روابط بهتر با جامعه بین الملل می تواند تصویر بهتری از ما به نمایش گذارد و به بهبود وجه کشور و تقویت برند ایران کمک کند که به نوبه خود باعث جذب بیشتر گردشگر خارجی خواهد شد.

چشم انداز دستیابی به توافق جامع اتمی و رفع تحریم ها به تشویق شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ایران نیز انجامیده است. گروه روتانا که یکی از بزرگترین شرکت های رسانه در جهان عرب است اخیرا اعلام کرد که می خواهد در تهران و مشهد هتل های پنج ستاره تاسیس کند. در ضمن نمایندگانی هم از کشورهای ایتالیا، آلمان، هند و چند کشور حاشیه خلیج فارس برای سرمایه گذاری در صنعت گردشگری به ایران سفر کرده اند. اگر این شرکت های خارجی با نام های اصلی خود در ایران هتل تاسیس کنند، به جذابه ایران برای گردشگران خارجی خواهند افزود، زیرا بسیاری از گردشگران خارجی راحت ترند در هتل هایی اقامت کنند که با آنها آشنا هستند.

بهبود روابط با کشورهای اروپایی هم می تواند به افزایش تعداد پروازها به کشور بانجامد و این امر مسافرت به ایران را ساده تر و ارزانتر خواهد کرد. مذاکراتی با مقام های ایتالیایی و شرکت هواپیمایی آلیتالیا در جریان بوده تا پروازها میان دو کشور افزایش یابد. در ضمن آستریا ایر هم پروازهای مستقیم از وین به تهران را از سر گرفته است. از سوی دیگر تبدیل شدن دبی به شاهراهی منطقه ای برای پروازهای بین المللی هم به سود ماست و باعث می شود که هزینه سفر به ایران از اروپا و آسیای شرقی کاهش یابد.

تلاش های دولت برای بهبود شرایط صنعت گردشگری در کشور مثبت بوده است، اما ما نمی توانیم به وضعیت موجود راضی باشیم. ما هنوز راه زیادی در پیش داریم. ما باید مسیرهای هوایی بیشتری را به دیگر کشورها راه اندازی نمائیم و سرمایه گذاری های بیشتری را در صنعت گردشگری و حمل و نقل جذب کنیم. با آغاز دوران پساتحریم باید انتظار داشت که تعداد گردشگران بین المللی به ایران افزایش یابد و ما باید برای این افزایش آماده باشیم. تعداد بیشتر مسافران خارجی به افزایش فرصت های شغلی در حوزه های خدماتی، هتل، رستوران، خرده فروشی و جاذبه های توریستی خواهد انجامید و در همین حال افزایش گردشگر به معنی افزیش ورود ارز به کشور خواهد بود. این روند مطمئنا به سود اقتصاد کشور است و ما باید خود را برای حرکت در این مسیر آماده کنیم.

کم توجهی به رونق گردشگری نابخردانه است

فرصت ها و موانع رشد صنعت گردشگری