کارآفرینی و شرکت های شتاب دهنده استارتاپ

1397/10/03

پس از برگزاری 15 رویداد استارتاپ ویکند با مشارکت 1200 کارآفرین و 120 تیم در 8 شهر کشور، با تلاش های پیگیر کانون کارآفرینی ایران،صندوق سرمایه گذاری آوا و سازمان پژوهش های صنعتی، اکنون روشن است که جامعه کارآفرینان ما برای سرمایه گذاری خارجی آماده است. متاسفانه ما از سرمایه گذاران بین المللی منزوی شده ایم که این امر یکی از تبعات انزوای اقتصادی کشور بوده است. سرعت مذاکرات جاری اتمی هم به گونه ای نیست که نتیجه ای سریع در روند سرمایه گذاری و تجارت داشته باشد. واقعیت آنست که ما بدون سرمایه گذاری های خارجی و بدون بهره گیری از دانش جامعه بین المللی آسیب های زیادی می بینم.

سرمایه گذاری تنها محدود به بخش ها و صنایع بزرگ نمی شود، بلکه حمایت از شرکت های استارتاپ یا نوپا هم  روش بسیار مهمی برای اشتغال زایی و توسعه اقتصادی است. در این راستا ما باید از شرکت های شتاب دهندۀ استارتاپ بهره گیریم تا هم سرمایه فکری و هم سرمایه مالی را برای شرکت های نوپا فراهم سازیم. از جمله این شرکت های شتاب دهنده می توان به پلاگ اند پلی که مرکزش در کالیفرنیا است اشاره کرد. این شرکت قصد دارد در اردن نمایندگی تاسیس کند. سعید عمیدی که خانواده اش در دهه پنجاه از ایران مهاجرت کردند، این شرکت شتاب دهنده را تاسیس کرده که در حوزه استارتاپ های تکنولوژی فعالیت می کند. این شرکت در بیش از 300 شرکت در سراسر جهان سرمایه گذاری کرده است. پلاگ اند پلی ابتدا حداقل 25 هزار دلار در یک شرکت سرمایه گذاری می کند که حدود ده درصد از سرمایه گذاری لازم برای شرکت است و سپس با استفاده از کارآفرینان مجرب سرمایه بیشتری برای شرکت جذب می کند. شرکت های نوپایی که پلاگ اند پلی در آنها سرمایه گذاری کرده، موفق شده اند در سرمایه گذاری های بعدی بیش از 750 میلیون دلار جذب کنند. پلاگ اند پلی در شهرهای مختلف از جمله سن پائولو، برلین، کلگری، مسکو، سن دیگو، سان ویل و ونکوور دفتر دارد. این شرکت در تلاش است تا در مکزیک و لهستان نیز دفتر داشته باشد. امیدواریم در آینده تهران و دیگر شهرهای کشور هم به این فهرست بپیوندند. 

شرکت های شتاب دهنده استارتاپ در نبود تجربه و سابقه لازم به یاری کارآفرینان می آیند تا شرایط را برای تاسیس و راه اندازی یک استارتاپ تسهیل کنند. شتاب دهنده ها فرصت های ذی قیمتی را فراهم می کنند تا خلاء ناشی از فرار مغزها را پر کنند. در همین حال این شرکت ها ظرفیت های بالایی برای  اشتغال زایی دارند. بر اساس آمارهای رسمی نرخ بیکاری در کشور 10,4 درصد برآورد می شود که البته داده های غیر رسمی حاکی از رقمی بسیار بالاتر است. معضل بیکاری به طور خاص برای زنان و فارغ التحصیلان مشکل آفرین است. در ضمن کشور با فرار مغزها روبروست. بسیاری از جوانان متخصص ما می توانند با حداقل 3 هزار دلار در ماه در شرکت های اروپایی و آمریکایی استخدام شوند و واضح است که این افراد متخصص حقوق و مزایای بالا را به حقوق 500 دلاری در داخل کشور ترجیح می دهند. 

البته حقوق و درآمد تنها علت فرار مغزها نیست. اساتید، دانشجویان و افراد متخصص نسبت به نبود سرمایه گذاری در دانش و فناوری و عدم امنیت شغلی منتقدند و این شرایط را دلیل مهاجرت قلمداد می کنند.  بر اساس گزارش سال 2009 صندوق بین المللی پول، ایران بیشترین  فرار مغزها را داشته و سالانه 150 تا 180 هزار متخصص کشور را ترک می کنند و 25 درصد ایرانی هایی که تحصیلات دانشگاهی دارند خارج از کشور زندگی می کنند.  در این میان شرکت هایی که با کمک شرکت های شتاب دهنده استارتاپ تاسیس شوند می توانند فرصت های شغلی جدید و جذابی را در داخل کشور فراهم کنند. 

برای حمایت از شرکت های شتاب دهنده استارتاپ و جذب دیگر سرمایه گذارن خارجی به کشور ما نیازمند یک برنامه هستیم. ما با سخنان دکتر موسی غنی نژاد موافقیم که بر لزوم ایجاد شرایط مناسب در فضای کسب و کار تاکید داشته تا جذب سرمایه گذاران خارجی و بازگشت نخبگان به کشور تسهیل شود. پیشتر از راه های لازم برای بهبود فضای کسب و کار سخن گفته بودیم. همچنان که در نوشتار مربوط به تجارت الکترونیکاشاره شد، این مهم مستلزم ایجاد راه های بیشتر برای انجام تجارت و سرمایه گذاری است. در ضمن نباید فراموش کرد که حمایت از دولت برای دستیابی به توافق نهایی اتمی، کلید رفع تحریم ها و ایجاد شرایط لازم برای بازگشت سرمایه گذاران خارجی به کشور در دوران پساتحریم است.  همانطور که طی چند سال گذشته شاهد بوده ایم، برای توسعه اقتصادی کشور، ما نیازمند دانش و سرمایه گذاری کشورهای پیشرفته ای هستیم که در حال حاضر رابطه ای با آنها نداریم. واضح است که ما به تنهایی و یا با کمک شریکان درجه دو نمی توانیم از عهده این مهم برآئیم.  قرار است سرمایه گذاران و کارآفرینان در تاریح 23 مرداد امسال برای نشست فیلکان به تهران بیایند. این نشست در شرایطی برگزار می شود که ما دوران جدیدی را در ارتباط با جامعه جهانی آغاز می کنیم و امید است که این نشست و نیز تلاش های مشابه به بهترین شکل مورد بهره برداری قرار گیرد.