آرژانتین درپی سرمایه گذاران خارجی برای منابع گاز نامتعارف

1397/10/02

طی دو سال گذشته، ما در مقالات متعددی به مقایسه ایران و آرژانتین پرداختیم و روش ها و سیاست های مقام های بوئنس آیرس را در مقابله با بحران ارز مورد بررسی قرار دادیم. تورم و نرخ بالای بیکاری نیز از دیگر موضوعات مطرح در رابطه با آرژانتین بود. اما در زمینه صنعت نفت و گاز آرژانتین هم می توان صحبت کرد و درس هایی را در این زمینه فرا گرفت. در حال حاضر مقام های آرژانتینی درتلاشند تا از منابع وسیع گاز نامتعارف این کشور بهره برداری کنند و برای این مهم در پی سرمایه گذاران خارجی هستند. اکتشاف های جدید نشان می دهد که ذخیره گاز نامتعارف آرژانتین بالغ بر 802 تریلیون فوت مکعب است و از این جهت آرژانتین در میان کشورهای جهان در مقام دوم قرار دارد. به رغم این سرمایه بالقوه، واردات گاز آرژانتین بیشتر از صادراتش است. انتظار می رود که این کشور امسال حدود 13 میلیارد دلار صرف واردات گاز کند که با توجه به رکود اقتصادی، این رقم فشار مالی بالایی برای دولت آرژانتین خواهد داشت. البته اگر این کشور بتواند کاملا از منابع فسیلی نامتعارف اش بهره برداری کند، در آن صورت همراه با مکزیک، ونزوئلا و برزیل به یکی از اصلی ترین صادرکنندگان نفت و گاز در آمریکای لاتین بدل خواهد شد. بزرگترین میدان گاز صخره آرژانتین واکا موئرتا نام دارد (ترجمه فارسی این اسم گاو مرده است) و توسعه کامل این میدان نیازمند 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری است که معادل 40 درصد تولید ناخالص داخلی آرژانتین می باشد.

متاسفانه آرژانتین برای تکمیل این پروژه با مشکل جذب سرمایه گذاری خارجی روبروست. در سال 2012 دولت آرژانتین سهم شرکت اسپانیایی رپسول در شرکت وای پی اف (شرکت نفت دولتی آرژانتین) را ملی کرد. این اقدام باعث شده که شرکت های خارجی نگرانی هایی نسبت به سرمایه گذاری در میادین نفتی آرژانتین داشته باشند و در دیگر نقاط جهان هم با احتیاط بیشتری با رپسول تعامل داشته باشند. کنترل ارز از سوی دولت آرژانتین و نیز قوانین دست و پاگیر تجارت نیز واردات کالا برای شرکت های آرژانتینی و خارجی را دشوار کرده است. این محدودیت ها امکان توسعه بخش نفت و گاز را دشوار کرده و هزینه تولید را بالا برده و در نهایت جذب سرمایه گذاری خارجی به آرژانتین را کاهش داده است. در ضمن بدهی های آرژانتین و تعویق در بازپرداخت آنها باعث شده که نرخ بهره برای شرکت های آرژانتینی بالا رود و این امر هم امکان سرمایه گذاری داخلی برای گسترش منابع نفتی نامنتعارف را دشوارتر کرده است. طبیعی است که بدهی های اخیر آرژانتین باعث نگرانی سرمایه گذاران شود و این امر به نوبه خود می تواند کار را برای وای پی اف و دیگر شرکت هایی که خواستار دریافت وام خارجی هستند دشوار کند.   

در ضمن آرژانتین به فن آوری خارجی نیز نیاز دارد تا بتواند از تمام ظرفیت های میدان گازی واکا موئرتا به درستی استفاده کند. برای بهربرداری از میادین نفت و گاز صخره، وای پی اف باید چاه های افقی حفر کند که هزینه بسیار زیادی دارد. شرکت های بزرگ نفتی تجربه استفاده از این نوع تکنولوژی را داشته و قادرند آنرا بطور مقرون بصرفه به کار گیرند و به سوددهی برسانند. در این راستاست که مقام های آرژانتین به دنبال جلب همکاری این کشورها هستند و البته برای این منظور مقام های بوئنس آیرس باید محیط امن ومناسبی برای سرمایه گذاری و همکاری های خارجی فراهم کنند. شایان ذکر است که در سال 2010 و پیش از آنکه آرژانتین سهم شرکت رپسول را دولتی کند، مجموعه ای که به رپسول- وای پی اف شناخته می شد، اولین چاه افقی آرژانتین را تاسیس کرده بود.

به رغم این مشکلات، آرژانتین در حال توسعه میدان گاز واکا موئرتاست. دولت بوئنس آیرس متوجه شده که کوتاه کردن دست شرکت های خارجی از بخش انرژی آن کشور سیاست غلطی بوده و در همین راستا در حال حاضر در تلاش است تا سرمایه گذاری و همکاری های خارجی بیشتری را جذب کند. اخیرا وای پی اف توافقنامه ای را با شرکت مالزیایی پتروناز به امضا رساند تا به گسترش میدان واکا موئرتا بپردازد. یک سال پیش هم وای پی اف قرارداد مشابهی با پتروناز به امضا رسانده بود که بر اساس آن این شرکت می تواند طی ده سال 9 میلیون دلار در آرژانتین سرمایه گذاری کند. وای پی اف قراردادی را هم با شرکت نفتی شورون به امضا رسانده تا میادینی را در واکا موئرتا توسعه دهد. سال ها طول خواهد کشید تا آرژانتین به طور کامل منابع نفت و گاز نامتعارف خود را توسعه دهد، اما خوشبختانه دولت این کشور دریافته که تنها با سرمایه گذاری خارجی است که این منابع توسعه خواهد یافت.   

حال سوال اینجاست که وضعیت کشوری مثل آرژانتین چه درس هایی برای ما می تواند داشته باشد؟ اظهارات وزیر نفت حاکی از آنست که برنامه هایی برای اجرایی کردن مدل جدیدی از قراردادهای نفتی و جلب همکاری و سرمایه گذاری شرکت های خارجی وجود دارد. اخیرا هرمز قلاوند، مدیر اکتشافات شرکت ملی نفت اعلام کرد که چندین شرکت آسیایی و اروپایی علاقمند به اکتشاف منابع جدید نفت در ایران هستند و شرکت ملی نفت هم با این کشورها در تماس بوده است. ایران نیز همچون آرژانتین از منابع وسیع نفت و گاز برخوردار است ولی متاسفانه ما از ظرفیت های کامل این منابع بهره برداری نکرده ایم. مقام های وزارت نفت و شرکت ملی نفت با آن دسته از شرکت های خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند تماس و مذاکره داشته اند اما به غیر از مواردی استثنایی، این شرکت ها هنوز سرمایه گذاری در ایران را آغاز نکرده اند. واضح است که این شرکت ها به سرمایه گذاری در ایران علاقمندند، ولی تا زمانیکه تحریم ها رفع نشود و تا زمانی که چهارچوب جدید قراردادهای نفتی به طور کامل به اجرا در نیاید، شرکت های خارجی نخواهند توانست در ایران سرمایه گذاری های گسترده و کارآمدی داشته باشند.