فرصت جذب سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد از دست نرود

1397/10/02

پیشتر نیز اشاره کردیم که به گزارش مرکز استراتژیک، معاونت پژوهشهای سیاست خارجی ، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی یکی از اصلی‌ترین نمودهای جهانی شدن است. در گزارش این سازمان اشاره شده استکه امروزه اقتصاددانان و دولت‌ها همگی بر اهمیت حیاتی سرمایه‌گذاری خارجی اتفاق نظر دارند. فعالان اقتصادی و جامعه کسب و کار به خوبی از جایگاه ویژه مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی آگاهند.

سفرها و گزارش های اکبر ترکان، به عنوان دبیرشورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی کشور، حاوی نکات قابل توجهی بوده است. ترکان گفت مناطق آزاد در افق ایران 1400 باید الگوی توسعه کشور باشند تا توسعه سایر مناطق براساس این مناطق الگوسازی شوند. برخی از مطالبی که آقای ترکان در گزارشات خود از وضعیت مناطق آزاد و ویژه عنوان کرده است بسیار تکان دهنده و تأسف بار است.  تحریم ها، مشکلات ساختاری اقصادی و نگرانی ها در خصوص امنیت اتباع خارجی از جمله مسائلی است که در کنار سایر چالش هایی که اکبر ترکان به آن اشاره کرده است مانع حضور و فعالیت شرکت های خارجی در این مناطق شده است.

آقای ترکان در خصوص تأثیر تحریم ها و نقش سازنده تداوم مذاکرات هسته ای می افزاید: فعلاً با مذاکرات دولت در بخش هسته‌ای و لغو پله‌ای تحریم‌ها امیدواری‌هایی داریم البته باید این را در نظر گرفت که مناطق آزاد هم به شدت تحت تاثیر تحریم قرار گرفته‌اند. فعالیت‌های بانکی و مبادلات ارزی از اصلی‌ترین چالش‌ها در اقتصاد این مناطق است اما با این حال فکر می‌کنم با یک تدبیر صحیح از سوی دولت در سطح کلان و همچنین تلاش مدیران مناطق بتوان بخشی از این اثرات سو را کاهش داد. آنچه الان در این مناطق اصل است، تلاش برای جذب سرمایه‌گذاران خصوصی و کسب اعتماد آنهاست. تجار و بازرگان‌ها اگر فعال شوند، بخشی از روند توسعه با سرعت بالایی رخ می‌دهد.

فعالانی که تحولات مناطق آزاد موفق در کشورهای مختلف را دنبال می کنند با پیشرفت ها و موفقیت های چشمگیر منطقه آزاد شانگهای چین آشنایی دارند. در همسایگی ما نیز منطقه آزاد جبل علی اخیرا بهترین منطقه آزاد خاورمیانه و شمال آفریقا برای شرکت های بزرگ نام گرفت. مركز دبي للسلع المتعددة نیز به عنوان بهترین منطقه آزاد برای کسب و کارهای کوچک و متوسط در سال 2014 شناخته شد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در هیچ نقطه ای در جهان توسعه مناطق اقتصادی به سهولت و جامعیتی که در خاورمیانه و شمال آفریقا به ویژه در امارات گزارش شده دیده نشده است. تجارت منطقه به واسطه این مناطق آزاد از یک تحول انقلابی بهره برده و برای شرکت ها این فرصت را ایجاد کرده که به راحتی و با برخورداری از رقابت پذیری مطلوب بازارهای جدیدی را تجربه کنند. وقتی موانع مالیاتی برداشته می شود و امتیازات و تسهیلات لازم ارائه می شود، شرکت ها بازارهای جدید و پر مصرف کننده ای را می یابند که نه تنها سودآور است بلکه پلی است میان کسب و کارهای شرق و غرب جهان.

منطقه آزاد جبل علی در سال 1985 با حضور تنها 19 شرکت تأسیس شد و در 29 سال گذشته این رقم به 7200 شرکت افزایش یافت که 100 شرکت آن در میان بزرگترین شرکت های فورچون 500 هستند. مركز دبي للسلع المتعددة در سال 2002 میلادی آغاز به کار کرد و اکنون 8000 شرکت در آن فعالیت می کند و هر ماه تقریبا 200 شرکت جدید به این فهرست اضافه می شود.  در گزارش امسال، مناطق آزاد دیگری در منطقه نیز تحسین شده اند که در این میان می توان به مناطق آزاد رأس الخیمه، جیبوتی، عقبه در اردن، تنژه در مراکش و صحار درعمان اشاره کرد. متأسفانه ایران هیچ محلی از اعراب در بحث مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منطقه ندارد.

منطقه آزاد اقتصادی شانگهای چین هم علیرغم موفقیت های چشمگیری که داشته همچنان در حال اعمال اصلاحات لازم برای آزاد سازی فعالیت صنایع مختلف است. بر اساس آخرین گزارش ها 8 پلتفورم بین المللی دیگر تا سال 2015 میلادی به 18 پلتفورم موجود در این منطقه آزاد اضافه خواهد شد. مقامات محلی در حال اصلاحات قوانین و ضوابط تجاری هستند تا جذب سرمایه گذاری خارجی را تسریع و تشدید کنند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک چین و پاکستان، شاه فیصل افریدی نیز اخیرا اعلام کرده است چین قصد دارد موفقیت منطقه آزاد چین را در یک همکاری مشترک در گوادار پاکستان تکرار کند. چین قرار است تا سال 2017 میلادی 50 میلیارد دلار در قوادار سرمایه گذاری کند. بخشی از اهداف این پروژه ایجاد شبکه ای میان پاکستان، ایران، چین و آسیای میانه است. چنین پروژه هایی علاوه بر ایجاد اشتغال با دوام، میلیاردها دلار سودآوری خواهد داشت. ایجاد منطقه آزاد تجاری گوادر که فاصله ای کمتر از 200 کیلومتر با مرزهای ایران دارد، در بردارنده آثار مثبت و منفی برای ایران است که به مراتب در شرایطی کنونی آثار منفی آن بیش از آثار مثبت است. علاقمندان می توانند برای نمونه به پژوهش مرکز تحقیقات استراژیک که دو سال گذشته توسط دکتر علیرضا سلطانی تهیه شده مراجعه کنند.

هفته نامه کوشا نیز گزارشی به قلم علی مصطفی زادگان در خصوص مناطق آزاد ؛ از فرعی محرومیت تا بزرگراه توسعه  منتشر کرده است. در بخشی از این گزارش آمده:  اکبر ترکان دبیر شورایعالی مناطق ویژه و آزاد می گوید : نقش مناطق آزاد به مثابه دولت کوچک است که سیاست گذاری در بخشهای مختلف از حیطه اختیارات سازمانهای مناطق آزاد میباشد ،اگر این سخن را الگوی تعیین مسیر سیاست گذاری مدیران مناطق آزاد تجاری صنعتی قرار دهیم نیازمند توجه مسئولین سازمانهای مناطق آزاد به استفاده بهینه از مزیتها و پتانسیلها و بالفعل نمودن ظرفیتهای بالقوه، انجام تغییرات بنیادی در بدنه عالی این سازمانها با بکار گیری نیروهای شاخص مدیریت های کلان ملی و ایجاد امنیت خاطر برای سرمایه گذاران و جبران مافات خدشه حیثیتی وارده در سالهای قبل ، توجه به تعیین منافع و جایگاه نیروهای استخدامی و اهتمام در توجه به امر شایسته سالاری و پرهیز از بایسته سالاری و ایجاد حق برای تحمیل نیروهای غیر متخصص در بدنه این سازمانها ، شفاف سازی در سیاستهای اجرایی و فعالیت در اتاق شیشه ای برای جلب اعتماد عمومی ، را جهت گذر از فرعی محرومیت در جاده خاکی اقتصاد برای رسیدن به بزرگراه توسعه و پیشرفت می طلبد ، که امید است تحقق این مهم را در نسل ششم مناطق آزاد در دنیا ، در مناطق آزاد ایران شاهد باشیم.

اخیرا در اقدامی مثبت شنیدیم که ولی الله افخمی راد، رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد:  درصورتی که سرمایه گذاران خارجی در ایران 30درصد از تولیدشان را صادر کنند، مشمول 50درصد معافیت مالیاتی خواهند شد. این در حالی است که سرمایه گذاران این برندهای خارجی می توانند همه یا بخشی از سرمایه کارخانه تولید محصولات شان را خودشان تامین کنند. از سوی دیگر محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز اخیرا از دعوت از یک شرکت ایتالیایی تولید کفش خبر داده که قرار است به زودی کار خود را در یکی از مناطق آزاد آغاز کند.

 کارشناسان تاجران امیدوارند با توجه به سرعت تحولات مناطق آزاد منطقه در رقابت جذب سرمایه گذاری خارجی و تسخیر بازارهای منطقه، مسئولان محترم با توجه به فرصت هایی که در دوران پساتحریم بروز خواهد کرد اعمال سیاستگذاری های مناسب در خصوص مناطق آزاد و ویژه را با جدیت و سرعت پیگیری نمایند تا بتوانیم به جای بحث در مورد کلیات و اهمیت مناطق آزاد، در عمل شاهد شکوفایی این مناطق و در نهایت اقتصاد کشور باشیم