ایران، بهشت سرمايه گذاری در دوران پساتحریم

1397/10/02

ایران، بهشت سرمايه گذاری در دوران پساتحریم

 به گزارش روزنامه تعادل، دکتر منوری استاد دانشگاه تهران و مدرس مديريت اقتصاد دولتی، فضاي سرمايه گذاری در ايران را  "بهشت سرمايه گذاری"  توصيف کرده:  موقعيت جغرافيايی منحصر به فرد در مرکز اتصال خاورميانه، آسيا و اروپا جايگاه ممتازی را براي ايران فراهم کرده که نگاه های بی شماری را به سوی کشورمان جذب کرده است. با آغاز به کار دولت يازدهم، موفقيت نسبی ديپلماسی خارجي و نزدیک شدن به دوران پساتحریم، فضاي سرمايه گذاری خارجی در کشور روشن تر شده است و جامعه جهانی در حال کشف و بررسی راه های مختلف برای سرمایه گذاری در ایران می باشد.  این در حالی است که  نیازهای کشور هم برای سرمایه گذاری رو به رشد رفته است.

 به نتیجه مثبت رسیدن مذاکرات اتمی با گروه پنج به علاوه یک می تواند به معنی ظهور موج تازه ای از سرمایه گذاری در کشور باشد. در این راستا دولت هم در تلاش است تا مشوق سرمایه گذاران خارجی باشد. دکتر روحانی از نیاز به امنیت سرمایه برای افزایش تولید سخن گفته اند و در این راستا سرمایه گذاری خارجی یکی از عملیترین راه هاست. هرچند توجه رسانه ها بیشتر معطوف به نیازهای صنعت نفت و گاز بوده ولی مهم است که به بخش های پر ظرفیت دیگری که کمتر مورد توجه قرار گرفته نیز توجه شود. در ادامه نگاهی می اندازیم به برخی از این حوزه ها:

 کشاورزی ارگانیک:  پرورش محصولات ارگانیک زیرمجموعه مهمی از بخش کشاورزی است. ایران می تواند در بازار محصولات ارگانیک پیشتاز باشد. انتظار می رود تا سال 2020 بازار جهانی مواد غذایی به 211.4 میلیارد دلار برسد و در این میان بازارهای آسیا و خاورمیانه از سریعترین رشد برخوردار خواهند بود. با توجه به ظرفیت های بخش کشاوری ایران، ما می توانیم به صادرکنندۀ مهمی در بازارهای آسیایی و خاورمیانه بدل شویم. کشاورزی ما چندان وابسته به سموم و کودهای شیمیایی نیست و از همین رو در بسیاری از موارد به راحتی با استانداردهای محصولات ارگانیک قابل تطبیق است.  خوشبختانه هم اکنون کشاورزی ارگانیک کشور متولیانی دارد و تحقیقات دانشگاهی هم در این زمینه صورت می گیرد. بخش خصوصی هم وارد کشاورزی ارگانیک شده است و می توان گفت در این میان تنها جای سرمایه گذاری خارجی خالی است.

محمود حجتی، وزیر کشاورزی، به لزوم سرمایه گذاری خارجی در بخش کشاورزی اشاره داشته و به طور خاص بر لزوم توجه به کشاروزی و دامداری ارگانیک و نیز توسعه تکنولوژی پیشرفته آبیاری و برداشت محصول تاکید کرده است. اخیرا دومین همایش بین المللی توسعه تجارت و بازار محصولات ارگانیک در تهران برگزار شد و انتظار می رود تلاش ها در این زمینه افزایش یابد. در این همایش جیم ریدل، کارشناس محصولات ارگانیک در آمریکا، در مورد سیاست های ایالات متحده در خصوص محصولات ارگانیک سخن گفت. جالب توجه است که برخی از واحدهای کشاورزی ارگانیک در داخل کشور می توانند با دشواری اندکی وارد بازارهای آمریکا بشوند. هم اکنون برخی از تولیدکنندگان کشمش، شیرین بیان، روغن زیتون و انار پروانه محصولات ارگانیک وزارت کشاورزی آمریکا را دارند و منتظر لغو محدودیت های تجاری میان ایران و آمریکا هستند.  در شرایط مساعد، صادرات محصولات کشاورزی ارگانیک ما می تواند بسیار امیدبخش باشد.    

 کالاهای مصرفی : در شرایط  سیاسی و اقتصادی مساعد، بر اساس داده های گروه اطلاعات اکونومیست، خرده فروشی در خاورمیانه و آفریقای سیاه طی سال جاری میلادی 2.1 درصد و در سال آینده میلادی 2.6 درصد افزایش خواهد داشت. در همین حال صنعت کالاهای موسوم به تندگردش ( شامل کالاهای ارزان قیمت که به سرعت به فروش می رسند ) همچون وسائل نظافت و غذاهای آماده هم از ظرفیت های بالایی برخوردار است. در کشور ما نسلی که در دهه شصت متولد شده  عمده ترین مصرف کننده این کالاهاست و خواستار کیفیت بهتر این محصولات است. رفع تحریم ها به تنوع این محصولات و شرکت های عرضه کننده این کالاها خواهد انجامید. 

صنعت نساجی و تولید لباس: وجود مواد خام در داخل کشور، قیمت پائین دستمزدها و تعداد زیاد کارخانه های نساجی در ایران باعث می شود که سرمایه گذاری خارجی در بخش نساجی و لباس کشوربرای سرمایه گذاران خارجی جذاب باشد. با توجه به اینکه 95 درصد این صنعت خصوصی است و صادرات  نسبت به سال گذشته 31 درصد کاهش یافته ( به علت کاهش تولید)، جا برای افزایش تولید وجود دارد. علیرضا حائری، دبیر انجمن صنایع نساجی ایران اخیرا اظهار کرد که نبود نقدینگی در بخش نساجی به علت تحریم ها و به طور خاص به علت تحریم سیستم بانکی کشور است. این صنعت با کمبود پنبه عمل آمده نیز روبروست و هم اکنون عرضه داخلی تنها پاسخگوی نیمی از نیازهای کشور است.

 تحقیقات نشان می دهد که ظرفیت های سرمایه گذاری مستقیم خارجی زمانی به حداکثر می رسد که پروژهایی با همکاری و مالکیت مشترک شرکت های داخلی و خارجی انجام پذیرد. یکي از ويژگي هاي مهم قانون جذب سرمايه گذاري خارجي امکان ثبت شرکت ايراني با 100 درصد سرمايه خارجي است. ما باید به سرعت صنایع خود را گسترش دهیم و تنها بر صنعت نفت و گاز تکیه نکنیم و در این راه در پی همکاری های مشترک با شرکت های خارجی باشیم. در واقع ما به آن دسته از شرکت های خارجی نیاز داریم که هم فن آوری و هم سرمایه لازم را وارد کشور کنند و به افزایش فرصت های شغلی کمک نمایند. البته چالش هایی در پیش خواهد بود، ولی دولت در تلاش است تا به رفع موانع برای پیگیری تجارت و کسب و کار بپردازد. در ضمن سطح تعامل ما با جامعه بین الملل هم رو به افزایش است. این امور بسیاری از مشکلات موجود را حل خواهد کرد. هم اکنون ما آماده ایم تا در فضای دوران پساتحریم فعالیت کنیم و از این فرصت طلايي  که ايران را  بهشت سرمايه گذاران کرده، بهره برداری کنیم.