بهبود محیط کسب و کار، پیشنیاز جذب سرمایه گذاری خارجی

1397/10/02

بهبود محیط کسب و کار، پیشنیاز جذب سرمایه گذاری خارجی

به رغم اینکه خطوط لوله انتقال گاز، ما را به همسایگانمان متصل می کند، اما تجارت با دیگر کشورها تسهیل نشده و ما حتی نتوانسته ایم سوخت را با قیمتی رقابت پذیر در بازارهای خارجی ارائه دهیم. در واقع محدودیت های صادرات مانع از آن شده که صنایع ما بتوانند با همتایان خود در بازارهای جهانی رقابت کنند. اگر قیمت منابع معدنی و ذخایر فسیلی ما به این سادگی به چالش گرفته شود چگونه می توان انتظار داشت که بتوانیم کالاهای پیچیده تری را با قیمتی مناسب تولید کنیم؟ دولت به جای اینکه با اقدامات کنترلی و به کارگیری یارانه ها قیمت ها را به طور مصنوعی پائین نگه دارد، بهتر است محیط مناسبتری برای فعالیت های صنعتی فراهم سازد.

به رغم اهمیت تقویت صنعتی و تولیدی کشور، بسیاری از سیاست های تجاری کشور خلاف این روند بوده است. برای مثال توافق های تهاتری به تولید آسیب می رساند. اخیراً طی توافقی با روسیه قرار شد تا روزانه 500 هزار بشکه نفت به قیمتی پائین تر از قیمت بازار به فروش رسد. چنین معاملاتی باعث می شود تا ذخایر معدنی کشور پائین تر از قیمت صادر شود و نقدینگی کاهش یابد. در ضمن، تهاتر باعث تضعیف صنایع داخلی می شود زیرا تقاضای داخلی برای کالاهایی که از خارج وارد شده را پائین می آورد و در نتیجه به تولید داخلی این کالاها آسیب می رساند. این روند ناشی از ناتوانی در فروش تولیدات کشور در بازارهای آزاد بین المللی است. بهتر است دولت به جای اینکه وقت و انرژی خود را صرف توافق های نامناسب برای تهاتر کند، تلاش ها را در راستای تسهیل  گذار اقتصاد کشور به دوران پساتحریم متمرکز نماید.

در دوران پساتحریم فرصت های اقتصادی زیادی فراهم خواهد شد، اما این مسئولیت دولت است تا بر روی برنامه های مهمی همچون پیوستن بهسازمان تجارت جهانی کار کند. البته باید توجه داشت که بدون وجود زیرساخت های لازم برای اصلاحات، حرکت در این مسیر ممکن نخواهد بود. ایدۀ هماهنگ شدن با استانداردهای بین المللی امر تازه ای نیست. همانطور که کارشناسانی همچون مسعود دانشمند، رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی ایران، اشاره داشته ما نمی توانیم امیدی به عضویت در سازمان تجارت جهانی داشته باشیم، مگر اینکه تعرفه ها و نرخ های بهره ایران با استانداردهای سازمان تجارت جهانی هماهنگ شود. در این راستا اولین قدم رسیدن به توافق نهایی با گروه پنج بعلاوه یک و از میان برداشتن تحریم هاست، البته اهدافی نیز هست که برای رسیدن به آنها باید از هم اکنون تلاش کرد؛ از جمله این اهداف می توان به استقلال کامل بانک مرکزی، تکمیل یک برنامه خصوصی سازی مسئولانه و توسعه و پیگیری توافق های تجاری اشاره کرد.